20.01.2021

Excel'de Etkili Filtreleme Yöntemleri

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 23. videosu olan Microsoft Excel Etkili Filtreleme Yöntemleri ve Örnekleri | Excel Dersleri #23 videosunda Excel'de filtreleme işlemlerini nasıl yapabileceğimizi ve Filter (Filtreleme) aracının bazı bilinmesi gereken özelliklerini anlatmıştım. Bu yazıda da videoda kullandığım çalışma dosyasını paylaşmak ve videoyu izlemeyenler için video içeriğini kısaca özetlemek istedim.

Bir ya da daha çok sütun halinde veri içeren excel tablolarında bir ya da daha çok tablodaki veri üzerinden filtreleme ve tekrar sıralama yapmak gerekebiliyor. Excel Filter aracı da bu amaçla sütunlardaki verileri filtrelemek (gizlemek/göstermek) ve sıralamak gibi çok pratik araçlar sunuyor. Örneğin tek seferde belli bir sayının altındaki/üstündeki/arasındaki değerleri, tarihleri vb. filtreleyebiliyoruz. Aynı zamanda ortalamanın altındaki/üstündeki değerleri de hiçbir hesaplama yapmadan tek seferde yine Filtreleme aracını kullanarak filtrelemek mümkün.

Sitede yer aldığını gördüğüm benzer yazılar için:

bkz: Excel'de Sıralama İşlemleri

bkz: Excel’de Rastgele Sıralama Yapmak

bkz: Excel Sıralama İşlemleri

bkz: Excel SEARCH (MBUL) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

bkz: Excel'de Bir Hücreyi Referans Olarak Kullanan Formülleri Bulmak

bkz: Excel'de Rastgele Sıralama Nasıl Yapılır?

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel'de Filtreleme

Excel'de Etkili Filtreleme Yöntemleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • senol
    10.08.2021

    önüme internetten çok güzel makaleler düşüyor ama nereden başlamam gerektiğini çözemediğim için bu sefer hiç başlayamıyorum. mesela python kullanarak word ve excel işlemlerini otomatize eden ve çok güzel raporlamalar yapmayı gösteren makaleler var ama o kadar ne office biliyorum ne de programlama

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.