5.00 / 1 oy

Zohar kitabı nedir ve nereden bulunur?

Kabbala (yahudi mistizmi) ve ezoterizm (gizli öğreticilik) gibi gibi konularda bir şeyler okumuş olanlar Zohar kitabının adının sık sık geçtiğini de iyi bilirler. Zohar'ı okumamış olmama rağmen hakkında yaptığım araştırma özetini burada paylaşmak istiyorum.

Zohar, kabbala inancına mensup kişilerin kutsal kitabıdır. Antik bir dil olan aramice ve ibranice dillerinde kaleme alınmıştır. Doğanın gizemleri ve sırları üzerine gizli öğretilerin farklı bölümler halinde kaleme alınmış halidir ve 2. yüzyılda Şimon Bar Yohay (Rashbi) tarafından yazıldığına inanılmaktadır. Günümüzdeki bilinen versiyonu ise 13. yüzyılda İspanya'da Moses de León tarafından bulunmuş ya da yeniden uyarlanmıştır ve kitap bu haliyle de yayınlanmıştır.

Zohar ve Kabbala konusunda ingilizce çok sayıda kaynağa internetten erişebilmek mümkün, hatta Türkçe bile çok sayıda internet sitesi bu kitabı ve paylaştığı temel kavramları saya sayfa açıklamış ve pdf'lerini indirilebilir şekilde paylaşmış. Okumak isteyenler kısa bir google araması sonucu çok sayıda kaynağa ulaşabilirler. Diğer taraftan yasaklanmış bilgilerin de birer pazarlama argümanı olarak sunulduğunu ve bir şey ne kadar saklanmaya çalışılırsa o kadar çok bulunmaya çalışacağı gerçeğini de unutmayın. Ticari olarak satılmakta olan kitaplar bu reklam ve pazarlama felsefesinden yola çıkarak (Streisand etkisi) içinde hiçbir bilgi olmayan kocaman kitaplar satıyorlar. Bunun yerine araştırmalarınızı internetten yapmanızı tavsiye ediyorum.

mmaajjesty

17.02.2020 20:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zohar kitabı nedir ve nereden bulunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.