5.00 / 1 oy

CMD'de Yazı ve Arka Plan Renklerini Değiştirmek

Komut Satırı (Command Prompt - CMD) ile yapabileceğimiz ufak uygulamalara ve yazabileceğimiz kodlara örnekler vermeye devam ediyorum. Yazılımcı olmanıza gerek olmadan Windows'ta birçok işleminizi CMD kullanarak yapabilirsiniz ve bu bazen size arayüzden erişemediğiniz bazı özellikleri de kullanma imkanı sağlamış olur. Birkaç örnek vermek gerekirse:

bkz: Windows'ta CMD ile x saniye sonra bilgisayarı mesaj vererek kapatmak

bkz: Windows'ta CMD ile Klasörü Gizlemek

bkz: Windows'ta CMD ile Güvenli Klasör Oluşturmak

Bugün de CMD ekranının karanlık tasarımından biraz uzaklaşıp renk ayarlarını nasıl değiştirebileceğimize bakarak güne başlayalım.

CMD'de renk özellilkleri konusunda ne komutlar olduğunu yine CMD'ye soralım ve aşağıdaki komutu yazalım.

color help

cmd color help

Yardım dokümanından da görebileceğimiz gibi komut satırında renk düzenlemeleri yapabilmek için sayılarla ve harflerle ifade edilen bu paletten bir arka plan rengi, bir de yazı rengi seçerek tasarım değişiklikleri yapabiliyoruz. Örneğin arka planı beyaz (7) ve yazı renklerini de mor (5) yapmak için aşağıdaki komutu yazabiliriz.

color 75

cmd color code

Edit: Başka bir yazar benzer bir uygulamayı C# ile kodlayarak yapmış bkz: C# konsol uygulamasında yazı ve arka plan renklerini değiştirmek

utku33

29.10.2020 16:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CMD'de Yazı ve Arka Plan Renklerini Değiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.