5.00 / 1 oy

Visual Studio Code'da Otomatik Tamamlama (IntelliSense) Kısayolu

Micosoft'un geliştirdiği IDE'lerde otomatik tamamlama amacıyla geliştirdiği sistem IntelliSense olarak isimlendirilmiştir. Özellikle Visual Studio'da desteklenen herhangi bir dil ile kodlama yaparlen IntelliSense kullanmak büyük zaman ve konfor sağlamaktadır.

Visual Studio Code'un avantajları ve kullanışlılığı konusunda daha önce dağınık da olsa yazılar paylaşmıştım. Bu yazıda da Visual Studio Code'da IntelliSense ile otomatik tamamlama işlemlerini nasıl yapabileceğimizi göstermek istiyorum.

Not: Visual Studio Code'a plugin'ler ile ek özellikler ve farklı programlama dilleri için otomatik tamamlama seçenekleri de kazandırabilirsiniz.

Visual Studio Code ile bir kod yazarken ilgili kodlama diline ait framework ile birlikte yazmış olduğunuz kod ile başlayan sınıflar, metodlar vb. aşağıda sıralanır. Ancak bu sıralama işlemini kendiniz tetiklemek isterseniz ctrl+space kısayolu ile önerilerin aşağıda sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Öneriler arasından istediğiniz otomatik tamamlama seçeneğini seçmek için de tab ya da enter tuşlarını kullanabilirsiniz.

Not 2: Eğer suggestions (öneriler) görünmüyorsa ya da liste boş geliyorsa ilgili dil paketini Visual Studio Code'a yüklememiş olmanızdan kaynaklanır. Bir diğer olası seçenek ise projenizi açmadan sadece cs dosyası üzerinden (C# için) kod yazmanızdan ve Visual Studio Code'un hangi dil ile geliştirme yaptığınızı anlamamasından kaynaklı olarak öneriler listesi görünmüyor olabilir.

Not 3: Visual Studio Code, en sık kullandığınız komutlar için özel kısayollara sahiptir. Örneğin Console.Writeline yazmak yerine cw yazdıktan sonra iki kere tab tuşuna basabilirsiniz.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Visual Studio Code ile C# Kodu Çalıştırmak

bkz: Visual Studio 2019'da App_Code klasörü hatası

bkz: The compiler failed with error code -532462766 Hatası ve çözümü

bkz: VS Code HTML Kod Şablonu Ekleme Klavye Kısayolu

bkz: C# dairenin çevresini ve alanını metod kullanarak hesaplamak

bkz: Programlamada metodların static olması ile olmaması arasındaki fark nedir?

mbologlu

02.04.2021 00:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Visual Studio Code'da Otomatik Tamamlama (IntelliSense) Kısayolu

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.