5.00 / 1 oy

Visual Studio Code ile C# Kodu Çalıştırmak

Visual Studio'dan sonra Visual Studio Code'a geçenler bilirler, inanılmaz hafif ve hızlı bir IDE. Ayrıca çok sayıda pratik kısayol ve eklenti sunması da alışınca tekrar Visual Studio'ya geçmeyi zorlaştırıyor. Ama her iki IDE'nin de kendi avantajları olduğu için birisi diğerinden daha iyi diyebilmek mümkün değil.

Bazen Macbook Air'de C# ile konsol uygulamaları geliştirdiğim ve bu yazıları da genellikle Windows yerine MacOS işletim sistemli bir bilgisayarda yazdığım için konsol uygulamalarını Macbook Air'de yazıyorum. Bir süre öncesine kadar bildiğimiz gibi Mac bilgisayarlarda .NET uygulamaları ya da C# diline dair kodlamalar yapabilmek mümkün değildi. Ancak .NET Core ve Visual Studio Code IDE'si sayesinde bir süredir sanal işletim sistemleri kurmakla uğraşmadan Mac bilgisayarlarda da C# programlama dili ile uygulamalar geliştirebiliyoruz. Bu yazıda da Windows ya da MacOS işletim sistemi kullanıp da Visual Studio Code ile C# kodlarını nasıl çalıştırabileceğimizden bahsedeceğim. Çok kolay bir işlem ve yaklaşık 5 dakika içinde merhaba dünya uygulamanızı çalıştırmış oluyorsunuz.

1. Visual Studio Code IDE'sini bilgisayarınıza kurun

2. .NET Core SDK'sını bilgisayarınıza indirin ve kurun

3. VS Code IDE'sini açın ve eklentiler altından C# eklentisini kurun

4. VS Code terminalinden aşağıdaki kodu yazın

dotnet new console

5. Projenizi çalıştırmak (konsolda cs kodunu çalıştırmak) için aşağıdaki kodu yazdığınızda kodlarınız derlenerek çalışacaktır

dotnet run

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: C# karakterleri ASCII koduna dönüştürmek

bkz: C# ASCII kodlarını karakterlere dönüştürmek

bkz: C# implicit ve explicit dönüşümler nasıl yapılır?

bkz: C# String'leri Bölmek (substring)

bkz: C# baştaki ve sondaki boşlukları silmek (trim)

bkz: C# string içinde bir string'in yerini bulmak (indexOf)

mbologlu

30.03.2021 00:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Visual Studio Code ile C# Kodu Çalıştırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.