5.00 / 1 oy

Uyku modunda bilgisayarın fanları neden çalışıyor olabilir?

Notebook bilgisayarı hem fişteyken, hem de bataryadayken 30 dakika boşta kaldığında uyku moduna geçecek şekilde ayarladım, 30 dakika tamamlandığında da sorunsuz olarak uykuya geçiyor. Ama benim bildiğim uykuya geçen bilgisayar tıpkı kapanmış gibi davranır ve hiç ses çıkartmaz. Herhangi bir klavye ya da mouse hareketi algıladığında da tekrar açılır. Ama benim notebook'um garip bir şekilde ekranı kapanmasına ve klavye ışıkları da sönmesine rağmen fan sesi çıkartmaya devam ediyor. İşlemci ya da hard disk dönme sesi duymuyorum, seçebildiğim kadarıyla sadece fan sesi geliyor.

Bilgisayarda herhangi bir arıza olduğunu düşünmüyorum, aldığımdan beri sorunsuz olarak çalışıyor ve yeni bir bilgisayar olmasının da etkisi ile akıyor diyebilirim. Ama uyku modlarının türleri olabilir mi diye merak etmeye başladım, örneğin belki bir uyku modunda tam kapanıyordur bilgisayar ama light bir uyku modunda tam kapanmıyordur gibi? Güç seçeneklerini ve bios ayarlarını da gözden geçirdim ve ilgili bir ayar bulamadım. Benzer bir problemi daha önce tecrübe etmiş birileri var ise bu sorunun nedenini ve çözümünü söyleyebilir mi? Eğer çözemezsem format atmayı düşünüyorum bilgisayara.

Not: Bilgisayarı daha yeni aldım, Dell marka notebook. Henüz hiç formatlanmadı ve üzerinde geldiği gibi işletim sistemi ve içindeki programları ile kullanmaktayım.

abcklinik

22.01.2021 13:30

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Mart 2022 04:54
    0

    sizi uyuyorum diye kandırıyor olabilir. uyuyor gibi yapıyordur ama aslında hiç uyumamıştır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uyku modunda bilgisayarın fanları neden çalışıyor olabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.