5.00 / 1 oy

Ücretsiz kargoların aslında ücretsiz olmama sorunu

Alışveriş konusunda psikolojik çalışmalar yapanların e-ticaret kullanarak alışveriş yapan kişilerin kargo bedava olduğunda gösterdikleri reaksiyonlar için ayrıca kitaplar yazmaları gerektiğini düşünüyorum. İki adet ürün var diyelim, birisi 30 TL (kargo alıcıya ait) ve diğeri de 45 TL (kargo bedava). Ooo kargo bedavaymış diye herkes hemen ikinci seçeneği seçiyor ve sanki bedavaya bir şey alıyormuş gibi bir de kampanyalı bir şey aldığını düşünüyor. Belki de ilk üründe kargo masrafları 10 TL idi ve toplamda 40 TL'ye aynı siparişi verecekti ama bedava kelimesinin insan üzerinde inanılmaz bir etkisi var. Ama ticaretteki kurallar elektronik ticarette de geçerlidir ve ilk kural der ki ticarette hiçbir şey bedava değildir.

Pazaryeri sitelerindeki satıcılar da artık bunu fark etmişler ve örneğin A ürününü satıyorlarsa iki farklı ürün sayfası açarak iki farklı fiyat yazıyorlar. Yukarıda verdiğim örnek gibi ilk ürün sayfasında kargo alıcıya ait iken ikincide ise kargo fiyatı da ürüne eklenmiş oluyor ve kargo bedava diyorlar. Kargo bedava falan değil, hatta satıcı kargo fyatının da üzerine biraz daha pay koymuş, ama kimse fark etmiyor bile bu durumu.

Eğer gerçekten kargo bedava alışveriş yapmak istiyorsanız örneğin x TL üzeri alışverişlerde kargo bedava yazan mağazaların ürünlerini inceleyin ve gerçekten o tutarda bir alışveriş ihtiyacınız varsa o şekilde sipariş verin. Böylece kargo fiyatı her bir ürüne teker teker yedirilmemiş şekilde hesaplı bir alışveriş yapmış olursunuz. Aksi takdirde internette kargo bedava yazan her kalem üründe en az 15 TL kargo parası ödüyor olduğunuzu unutmayın, sepetinizdeki 10 adet kargo bedava ürün demek belki de aynı mağazadan vereceğiniz tek paket sipariş için 150 TL fazladan ödeme yapmanız demek, bu da mağaza için büyük oranda cebine giren kâr anlamına gelmiş oluyor.

a77

09.10.2020 11:47

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ücretsiz kargoların aslında ücretsiz olmama sorunu

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.