5.00 / 1 oy

Joom Kargoları Hangi Kargo Şirketi ile Gönderiyor?

Joom'dan son bir yıl içinde 10'dan fazla sipariş vermiş birisi olarak bu soruya hem kendim yanıt vermek için, hem de son ilginç alışveriş tecrübem hakkında bilgi vermek için bu başlığı açıyorum.

Öncelikle Joom, Çin'den ürün sipariş edebileniz aliexpress tarzı global bir e-ticaret sitesi ve kargo bedava olarak gönderim yapıyorlar. Ancak gelen kargolarda, yurt dışından gelen her üründe olduğu gibi bir vergilendirme oluyor. Bugüne kadar verdiğim her siparişte 16 TL gibi bir ödemesi çıktı, satın aldığım ürünler 10 TL ile 300 TL arasında değişken fiyatlara sahip bu arada.

Joom'un uluslararası gönderileri, muhtemelen diğer uluslararası e-ticaret sitelerinin de gönderileri gibi standart olarak PTT Kargo ile size ulaşır. Vergi ödemesini de PTT Kargo görevlisine yaparak ürünlerinizi teslim alırsınız. Sipariş gönderim süreci ise ortalama olarak 20-30 gün arasında gerçekleşiyor.

Gelelim ilginç olarak nitelendirdiğim son alışveriş tecrübeme. İlk kez Joom'dan verdiğim siparişin teslim süresi 30 günü geçti ve ben de artık ulaşmayan sevkiyattan dolayı para iadesi yapabilmek için geçerli sürenin başlamasını bekliyordum. Derken iki gün önce Yurtiçin Kargo'dan bir SMS aldım ve PAKET TAŞIMACILI ya da PAKET TAŞIMACILIĞI isimli bir göndericiden bana ulaştırılmak üzere bir kargo teslim alındı diyordu mesajda. Önce acaba Joom siparişi olabilir mi diye düşündüm ama sonra Joom'un gönderisi neden Yurtiçi Kargo ile gelsin ki, kesin başka bir alışveriştir dedim. Gönderilen yer de İstanbul Tuzla şubesiydi bu arada. Derken dün kargo bana ulaştı ve gerçekten de içinden tahmin ettiğim gibi Joom.com'dan verdiğim sipariş çıktı. Ama işin daha da ilginç kısmı, hiçbir vergi ya da kargo ödemesi çıkmadı. Gönderilerin takibini ve yönetimini yapan bir birimleri var ve bir şekilde kargonun iletilebilmesi için Yurtiçi Kargo'ya teslim ettiklerini ve vergi ödemelerini de kendilerinin gerçekleştirdiğini tahmin ediyorum. Yoksa bildiğim kadarıyla gümrükten ücretsiz geçebilmesi mümkün değil.

Sonuç olarak ben Joom'dan sipariş vermeye devam ediyorum, özellikle Türkiye'de satılmayan çok pratik ve ucuz ürünler var. Giriş yaparak incelemenizi tavsiye ederim. 

 

Editör editi: benzer içerikli başlıklar için;

bkz: Joom siparişleri kaç günde teslim edilir?

bkz: Joom'dan Alışveriş Yapanların Deneyimleri ve Şikayetler

bkz: internetten sipariş verebileceğim kaliteli organik bal tavsiyesi

bkz: internetten tüm uzay kokoreç siparişi verebilecek yer tavsiyesi

bkz: Trendyol Express'te Kendi Aracınızla Sipariş Dağıtarak Para Kazanmak

bkz: Gelmeyen Aliexpress Siparişi Arrived At Facility Görünüyor?

rifat

25.04.2021 09:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Joom Kargoları Hangi Kargo Şirketi ile Gönderiyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.