5.00 / 1 oy

Türkiye’deki Kitlesel Fonlama (Crowdfunding) Platformları nelerdir?

Ben her ne kadar yeni duysam da aslında crowdfunding yani kitle fonlaması çok da yeni bir fonlama aracı değilmiş, gerçi çok eski de değil. Belki de benim yeni duymamın sebebi girişimciliğe pandemi sayesinde yeni yeni adım atıyor olmamdan kaynaklı. İhtiyacım olan krediyi çekmemin maliyetinin çok yüksek olması sebebiyle fon kaynakları, melek yatırımcı filan araştırırken kitle fonlaması diye bir yardımlaşma fonlaması desem (tam olarak isimlendiremedim şu an) karşıma çıktı. Biraz araştırma yaptım Türkiye’deki kitlesel fonlama platformlarının neler olduğu, çeşitleri ve kriterleri hakkında. 

Kitlesel fonlama platformları çeşitlilik göstermekte, bunlardan en çok kullanılanları:

•    Ödül tabanlı kitlesel fonlama
•    Bağış tabanlı kitlesel fonlama
•    Borçlanma tabanlı kitlesel fonlama
•    Hisse tabanlı kitlesel fonlama

En sık kullanılan platform ödül tabanlı kitlesel fonlamaymış. Fakat bence hem daha fazla kişiye ulaşmak açısından hem de daha fazla fon elde etme açısından hisse tabanlı kitlesel fonlamanın ileride Türkiye ve diğer ülkelerde daha yaygın olacağını düşünüyorum. Yani ben fonlayacak kişi olmuş olsam ilk ikisinden ziyade hisse karşılığı fonlama yapardım. 

Detaylı bir araştırma yapmaya çalıştım fakat mutlaka gözden kaçırdığım platformlar da vardır. Bu konuda sizlerden yardım bekliyorum. Benim Türkiye’de de şu an faaliyet gösteren crowdfunding platformları ve yöntemleri aşağıdaki gibi:

 * startupmarket.co: Hisse

 * startupfon.com: Hisse

 * etohum.com: Hisse

 * fongogopro.com: Hisse

 * fongogo.com: Ödül, Bağış

 * crowdfon.con: Ödül, Bağış

 * ideanest.org: Bağış

 * invest.fonbulucu.com: Ödül

 * arıkovani.com: Ödül

fonlabeni.com, biayda.com gibi siteler de varmış sanırım ama bende açılmadı sayfaları. 

Belki benim gibi sermaye arayan yeni girişimciler varsa faydam olsun diye buradan da paylaşmak istiyorum ve benden daha önce başlamış, kitle fonlamasından fayda görmüş girişimcilerden de hala yardım bekliyorum, akıl akıldan üstündür düşüncesiyle. 
 

enricos

15.02.2021 08:40

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türkiye’deki Kitlesel Fonlama (Crowdfunding) Platformları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.