5.00 / 1 oy

Tramvay ikilemi nedir?

Sürücüsüz araçların piyasaya çıkması fikri ile birlikte tramway ikilemi de tekrar gündeme gelmiş durumda. Sebebi ise Bu araçların her hangi bir kaza ihtimali ortaya çıkması sonucunda bir karar vermeleri gerekliliği. Bu karar ise belirli kişilerce belli bir ahlaki değere göre kodlanacağı için hayati önem taşıyor. 

Tramway ikilemine gelirsek insanlara sorulan soru şu şekilde. Tramway yolunun ikiye yol ayrımı olarak ayrıldığı noktanın yakınındasınız ve tramway yolunun bir tarafında 5 işçi çalışıyor diğer yolunda ise 1 işçi çalışıyor. Tramway ise 5 işçinin çalıştığı yere doğru hızlı bir şekilde ilerlemekte. Rayların değişmesini sağlayan kol sisteminin de yakınınızda olduğunu fark ediyorsunuz kolu çekerek tramwayı bir işçinin çalıştığı yere mi yönlendirirsiniz yoksa hiç bir şey yapmadan beş işçinin ölmesine izin mi verirsiniz. Bu sorunun cevabına büyük bir çoğunluk bir kişinin olduğu tarafa tramwayı yönlediririm diyerek cevaplıyor. 

Bu sorunun ardından ikinci bir soru daha sorularak; Bir köprü üzerindesiniz ve altınızda tramvay yolu var. Yine beş iççi demir yolunda çalışıyor ve tramway onların üzerine doğru ilerliyor. Köprü üzerinde sizin le birlikte olan uzun boylu ve kilolu bir kişi de duruyor. Bu kişiyi köprüden itmeniz durumunda tramwayın ona çarparak duracağını ve böylece beş işçinin hayatını kurtaracağınızı biliyorsunuz. Bu adamı köprüden iter misiniz? Bu sorunun cevabı olarak ise daha önce birinci soruda tramwayın yönünü değiştiririm diyen kişilerin neredeyse hepsinin adamı köprüden iteklemeyeceğini  söyledikleri belirtiliyor. 

Aslında her iki soruda da bir kişinin ölümüne sebep olup diğer beş kişiyi kurtaracak kararı sizin verdiğiniz açık olsa da yani sonuç değişmese de insanlar ikinci soruda daha açık bir şekilde neticeyi gördüklerinden midir bilinmez çelişkili cevaplar verebiliyorlar. 

Siz aynı durumda olsanız birinci ve ikinci sorularda ne cevap verirdiniz?
 

ural

13.01.2021 22:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tramvay ikilemi nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.