5.00 / 1 oy

Tersten görsel arama motorları ve stok fotoğraflar

Reverse image search (tersten görsel arama) ifadesi, görsellere benzer başka görsellerin internette araştırılabilmesine olanak sağlayan bir teknoloji anlamına geliyor. Daha basit bir ifade ile google ve bing gibi arama motorlarının yaptıkları fotoğraf/resim arama işlemlerindeki gibi benzer görselleri listeleme özelliği sunan teknolojiye verilen isim. Peki bunun arama motorlarındaki görsel arama motorundan ne farkı var diye soracak olursanız, bunun cevabı stok fotoğrafların temiz hallerini internetten bulabilmesi olarak özetlenebilir (Shutterstock, 123rf gibi). Dolayısıyla stok fotoğraf satan kişilerin ya da bu platformların kendilerini bu gibi tersten görsel aramaya izin veren internet sitelerine karşı koruma altına almaları gerekiyor çünkü bir görseli bir kere sattıklarında ve bu sattıkları görsel satın alınan kişi/kurum tarafından internette yüksek çözünürlük ile tekrar düzenlenmeden paylaşıldığında artık ücretli olan bir içeriği ücretsiz olarak erişilebilir hale gelmiş oluyor ve bunun takibini yapmak da oldukça güç.

Nasıl yapılacağını merak edenler, herhangi bir görselin url'sini kopyalayarak tineye.com adresindeki arama kutucuğuna yapıştırarak deneme yapabilir. Listelenen sonuçlar, dosya boyutuna göre azalan sırada tekrar sıralandığında en üstteki görseller, yukarıda bahsettiğim gibi ücretli stok fotoğrafların başkaları tarafından satın alınmış ve paylaşılmış versiyonları oluyor.

artha

02.10.2019 22:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tersten görsel arama motorları ve stok fotoğraflar

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.