5.00 / 1 oy

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanmak için ne yapmam lazım?

Arkadaşımın sigorta acentesinde çalışan kızının prim alabilmek için ısrarlı baskılarından sonra fiyatı da uygun bulunca tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırayım ne kaybederim, nelere boş yere para vermiyoruz ki diye düşündüm. Ayrıca devlet hastanelerinin içler acısı durumunu da düşününce herhangi bir ihtiyaç durumunda özel hastaneye gitmenin daha akıllıca olduğu kesin. Şu an bakınca neredeyse iki seneyi aşkın bir süredir tamamlayıcı sağlık sigortası sistemine kayıtlıymışım fakat şanslıyım ki henüz yararlanma girişiminde bulunmadım. 3. yılımı da bu şekilde sağlıklı bir şekilde atlatırsam ömür boyu sigortalı olma garantisi veriyormuş şu an üyesi olduğum sigorta şirketi. Bu da çok büyük bir artı açıkçası. Netice de yaş ilerledikçe vücut kendini yenileme özelliğini kaybediyor. Gönül ister ki özel sağlık sigortası yaptırabileyim fakat şu an sağlığım yerinde olduğu halde istedikleri prim tutarı inanılmaz yüksek dolayısıyla tamamlayıcı sağlık sigortası da hiç yoktan iyidir diye düşünmeye başladım. Tabii ki bunda pandemi döneminin de etkisi çok büyük, özellikle bu sene yakınlarımdan da gördüğüm duyduğum kadarıyla özellikle özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olanlar hastane sürecinde daha rahat ettiler. 

Arkadaşımın kızı tamamlayıcı sağlık sigortasını yaparken belki söylemiştir de ben dikkat etmemişimdir, o zamanlar sadece yardım olsun diye yaptırdığım için; tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığımızda gelir vergisinden belli bir tutarının indirimi yapılabiliyormuş. Ne kadarlık bir tutar gelir vergisinden düşer, nasıl hesaplanır konularını bilmiyorum ayrıca vergi avantajından yararlanmak için çalıştığımız kurumun  muhasebe birimine mi haber vermemiz gerekir. İstenilen belgeler nelerdir. Son sorum ise kızımın tamamlayıcı sağlık sigortasını da ben ödüyorum, onu da belgelendirsem gelir vergisinden düşerler mi? 

Nilaycan

22.12.2020 21:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanmak için ne yapmam lazım?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.