5.00 / 1 oy

Remote Computer Refused The Network Connection Hatası ve Çözümü

SQL Server'a uzaktan bağlanmak istediğinizde karşı sunucudan "Remote Computer Refused The Network Connection" hatası alıyorsanız bu genellike hatalı yapılandırmalardan, port yönlendirmelerinin doğru olmamasından ya da bilgisayar/modem kaynaklı firewall'lardan kaynaklanabilmektedir. Bu hatanın alınmasının en sık karşılaşılan sebeplerini ve çözümlerini bir checklist olarak paylaşıyorum.

- Öncelikle sunucunuzdaki SQL Server yapılandırmasını kontrol etmelisiniz. Dışarıdan erişime açmış olduğunuz SQL Server'ın port düzenlemelerini doğru yaptığınıza ve windows firewall üzerinden de tüm IP adreslerine ya da sadece uzaktan erişim yapacağınız bilgisayarın IP adresine erişim izni vermelisiniz.

- Sunucudaki user'ın erişim izinlerinin bağlanmak istenen database'i kapsadığından emin olun

- Eğer sunucuyu kendiniz yapılandırıyorsanız modem üzerinden port yönlendirmesi yaptığınızdan emin olun. Örnek olarak bkz: Sql Server'ın Çalıştığı Portu Bulmak ve bkz: Zyxel modemlerde port yönlendirme işlemi nasıl yapılır?. Benzer olmakla birlikte bu işlemin adımları modem arayüzlerine göre farklılık gösterebilir

- Yine kendi yapılandırdığınız sunucularda Server Properties/Connections altında "allow remote connections to this server" seçeneğinin aktif durumda olup olmadığını kontrol edin

- Eğer tüm denemelerinize rağmen SQL Server veritabanına bağlanamamaya devam ediyorsanız sunucuya bağlanarak lokal olarak veritabanını kontrol edin ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin.

Benzer bir diğer hata için bkz: A network-related or instance-specific error occurred hatası ve çözümü

Öz Hakiki Bumblebee

09.12.2020 20:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Remote Computer Refused The Network Connection Hatası ve Çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.