5.00 / 1 oy

A network-related or instance-specific error occurred hatası ve çözümü

SQL Server veritabanı sunucunuza uzaktan bağlanmak istediğinizde "A network-related or instance-specific error occurred" hatası alıyorsanız bu hatayı almanıza yol açan en yaygın durumları ve çözümlerini maddeler halinde paylaşarak bilgi vermek için bu yazıyı hazırladım. Aşağıdaki maddeleri kontrol ederek hatanıza çözüm bulabileceğinizi ümit ediyorum.

- Bu hata yaygın olarak Sql Server servislerinin çalışmıyor olmasından ya da durmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Sunucunuzun (Sql Server'ın çalıştığı uzak bilgisayarın) servislerini (services) açın ve adını değiştirmediyseniz MSSQLServer olarak görünen servisi bularak çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve eğer çalışmıyorsa servisi manuel olarak başlatın. Servisi başlatırken hata alırsanız ise serviste oturum açtıktan sonra servisi tekrar başlatmayı deneyin.

- Sql Server'da TCP/IP protokollerini etkinleştirdiğinizden emin olun

- Bilgisayar ve modem firewall'larının engeline takılıyor olmanız ihtimaline karşı windows ve modem firewall'larını geçici olarak devre dışı bırakarak tekrar bağlantı kurmayı deneyin ve bağlantı kurabilirseniz sorunun firewall kaynaklı olduğu için port ve IP istisnası ekleyin

- Sql Server varsayılan portunda çalışmıyor olabilir, bunun için sunucu üzerinden Sql Server portunu kontrol edin bkz: Sql Server'ın Çalıştığı Portu Bulmak

Benzer bir diğer hata mesajı için bkz: Remote Computer Refused The Network Connection Hatası ve Çözümü

Öz Hakiki Bumblebee

09.12.2020 22:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
A network-related or instance-specific error occurred hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.