5.00 / 1 oy

Python'da Try Except Kullanımı ve Örnekleri

Python'da en sık karşılaşılan hataları ve neden bu hataları aldığımızı göstermeye çalıştım, özellikle tür dönüşümü hatalarında kullanıcılar tarafından her türlü input'un girilebileceğini ve bu sebeple hatalı değişken değerleri için programın çökmemesi ya da hata üreterek sonlanmaması için tedbirler almamız gerekiyor. Hemen tüm güncel programlama dillerinde de bu önlemler try-catch-finally ya da python'da isimlendirildiği şekli ile try-except-finally kod blokları içerisinde alınırlar. bkz: Java'da Try Catch Finally Kullanımı ve Örnekleri

Önce hata üretecek bir kod yazalım:

sayi = int(input("Lütfen bir sayı yazın > "))
print(sayi+5)

Bu kodun çalıştırılması durumuda eğer kullanıcı bir sayı yazmaz ise (örneğin merhaba gibi bir yazı yazarsa) hata aldığımızı biliyoruz. Şimdi kodlarımızı try except blokları içinde tekrar yazalım:

try:
    sayi = int(input("Lütfen bir sayı yazın > "))
except ValueError:
    print("Lütfen bir tamsayı yazın")
    sayi=1

print(sayi+5)

Çıktı:

Lütfen bir sayı yazın > test
Lütfen bir tamsayı yazın
6

Açıklama: try except içerisinde, artık eğer kullanıcının yazdığı yazı, tamsayıya dönüştürülebilir bir yazı değil ise (1, 2, 3... gibi) except bloğu devreye girecek ve kullanıcıya lütfen bir tamsayı yazın mesajı yazacak ve sayi değişkeninin de değerini 1 olarak alarak kodları çalıştırmaya devam edecek.

m.cengiz

11.06.2020 05:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da Try Except Kullanımı ve Örnekleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.