5.00 / 1 oy

Python'da if (eğer) kullanımı ve örnekleri

Bilgisayar programlarını hesap makinesinin ötesine götürebilen ilk algoritmik yapı bana göre if (eğer) ifadeleridir çünkü bu sayede yazılımlara şartlara bağlı olarak işleyebilme özellikleri kazandırabilmiş oluruz. Bir şartın sağlanması ya da sağlanmaması durumunda yapılması gereken işlemleri yazılıma bildirdiğimiz ifadeler de if ifadeleridir. Yazım şekilleri (syntax) farklılık gösterse de tüm programlama dillerinde if ifadelerinin işleme mantığı aynıdır. Sitede benden önce farklı yazarlar tarafından farklı yazılım dilleri için hazırlanmış if kullanımı örneklerini de fikir vermesi amacıyla derleyerek paylaşmak istedim.

Excel'de 3 koşullu eğer (if) yapmak

Java'da mantık ifadeleri

Java'da iç içe if örnekleri

Java'da basit if örnekleri

Matlab'da if else ve elseif kullanımı ve örnekleri

Şimdi benzer örnekler üzerinden Python'da if (eğer) ifadesinin kullanım şekillerini inceleyelim.

Örnek 1: Bir sayının 5'ten büyük olması durumunda "5'ten büyüktür" çıktısı veren Python programı (if içerisinde sayıların büyüklük karşılaştırması)

sayi=6
if sayi>5:
  print("5'ten büyüktür")
#5'ten büyüktür

 

Örnek 2: Bir sayının 5'e eşit olması durumunda "5'e eşittir" çıktısı veren Python programı (if içerisinde sayıların eşitlik karşılaştırması)

sayi=5
if sayi==5:
  print("5'e eşittir")
#5'e eşittir

 

Örnek 3: İki sayının aynı anda 5'ten büyük olması durumunda "iki sayı da 5'ten büyüktür" çıktısı veren Python programı (if içerisinde and ifadesi)

sayi1=6
sayi2=7
if sayi1>5 and sayi2>5:
  print("iki sayı da 5'ten büyüktür")
#iki sayı da 5'ten büyüktür

 

Örnek 4: İki sayıdan en az bir tanesinin 5'ten büyük olması durumunda "iki sayıdan en az bir tanesi 5'ten büyüktür" çıktısı veren Python programı  (if içerisinde or idadesi)

sayi1=6
sayi2=3
if sayi1>5 or sayi2>5:
  print("iki sayıdan en az bir tanesi 5'ten büyüktür")
#iki sayıdan en az bir tanesi 5'ten büyüktür

 

Örnek 5: Bir sayının 5'ten büyük olması durumunda "5'ten büyüktür"; sayının 5'ten küçük olması durumunda da "5'ten küçüktür" çıktısı veren Python programı (if else kullanımı)

sayi1=2
if sayi1>5:
  print("5'ten büyüktür")
else:
  print("5'ten küçüktür")
#5'ten küçüktür

 

Örnek 6: Bir sayının 5'ten büyük olması durumunda "5'ten büyüktür"; 5'e eşit olması durumunda "5'e eşittir"; sayının 5'ten küçük olması durumunda da "5'ten küçüktür" çıktısı veren Python programı (if elif else kullanımı)

sayi1=5
if sayi1>5:
  print("5'ten büyüktür")
elif sayi1 == 5:
  print("5'e eşittir")
else:
  print("5'ten küçüktür")
#5'e eşittir

 

m.cengiz

01.06.2020 01:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da if (eğer) kullanımı ve örnekleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.