5.00 / 1 oy

Python'da hem bölümü hem de kalanı tek seferde bulmak (divmod)

Python'da bir sayının başka bir sayıya bölümünden elde ettiğimiz tamsayıyı bulmak için kullandığımız // operatörü ile kalan sayıyı bulmak için kullandığımız % operatörü en sık kullandığımız matematiksel işlemler arasında sayılabilir. Örneğin 4500 gün sonra kaç yıl geçmiş (4500//365=12 yıl) ve son yıldan kaç gün alınmış (4500%365=120 gün) işlemini tek seferde yapabilmemizi sağlayan bir Python fonksiyonu mevcut: divmod fonksiyonu. Şimdi yukarıdaki örneği divmod fonksiyonu ile kodlayarak tek seferde nasıl hem bölümün tamsayı kısmını hem de kalan sayıyı bulabileceğimize bakalım.

Kodlar:

gun = 4500
yil = 365
print(divmod(gun,yil))

Sonuç:

(12, 120)

 

Örnekten de görebileceğimiz gibi divmod fonksiyonu beklenen şekilde 2 parametre alarak çalışan bir fonksiyon ve işlevi gereği kullanıldıktan sonra da geriye iki adet değer döndürüyor: tamsayı bölüm ve kalan sayı değerleri. Python programlama dilinin matematiksel işlemler için çok uygun bir dil olduğundan bahsetmiştim, diğer programlama dillerinde dahili olarak bulunmayan çok sayıda matematiksel fonksiyon ile çok daha az kod yazarak aynı işlemleri yapabiliyor olmamız da bunun bir göstergesi. Geceleri Python dersleri ve örnekleri paylaşarak verimli kalmaya çalışıyorum, bu paylaşımlara devam edebilirsem daha çok uygulama ile ileri aşamalarda Python dilinin gücünü daha güzel gösterebilirim diye umuyorum.

m.cengiz

30.05.2020 05:04

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da hem bölümü hem de kalanı tek seferde bulmak (divmod)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.