5.00 / 1 oy

Python Programlama Dilinde Dört İşlem Matematiksel Örnekler

Tüm programlama dillerinde olduğu gibi Python'da da matematiksel işlemler yapabiliyoruz, özellikle de Python'ın makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi istatistiksel ve matematiksel uygulamalarda çok yaygın olarak kullanılmakta olduğunu düşünürsek Python'ın matematiksel işlemler konusunda ne kadar kullanışlı, işlevsel ve güçlü olduğunu biraz daha iyi anlamış oluruz. Bu yazıda temel seviyede dört işlem uygulamaları ile Python'da matematiksel uygulamalara merhaba diyeceğiz.

Örnek 1: 5+7 işleminin sonucunu değişken kullanmadan print fonksiyonu ile yazdırın.

Çözüm:

print(5+7)

Sonuç: 12

 

Örnek 2: 5+5*3 işleminin sonucunu değişken kullanmadan print fonksiyonu ile yazdırın.

Çözüm:

print(5+5*3)

Sonuç: 20

Açıklama: Matematiksel işlemlerde işlem önceliği Python'da da uygulanmaktadır. Bölme ve çarpma işlemleri önce, toplama ve çıkartma işlemleri de sonra uygulanır. Eğer önce toplama işlemi hesaplanmak isteniyorsa işlem önceliği istenen işlemler paranteze alınmalıdırlar. Çok parantezli uzun ve karmaşık işlemlerde açılan her parantezin kapandığından emin olun.

 

Örnek 3: (5+5)*3 işleminin sonucunu değişken kullanmadan print fonksiyonu ile yazdırın.

Çözüm:

print((5+5)*3)

Sonuç: 30

 

 

Örnek 4: 5/8 işleminin sonucunu bir değişkende saklayarak hesaplatın ve sonra print fonksiyonu ile değişkenin değerini yazdırın

Çözüm:

sayi = 5/8
print(str(sayi))

Sonuç: 0,625

 

 

Örnek 5: a değişkeninin değeri 5, b değişkeninin değeri 8, c değişkeninin değeri de a+b olduğuna göre c değişkenini hesaplatarak yazdırın.

Çözüm:

a = 5
b = 8
c = a + b
print(c)

Sonuç: 13

m.cengiz

28.05.2020 03:14

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python Programlama Dilinde Dört İşlem Matematiksel Örnekler

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.