5.00 / 1 oy

PMI Endeksi (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nedir?

Özellikle finansal piyasaları takip eden yatırımcıların açıklama yapılacağı günlerde çok sık duydukları endekslerden birisi PMI'dır. PMI kısaltmasının açılımı İngilizce Purchasing Managers' Index'tir. Türkçe çevirisi ise Satın Alma Yöneticileri Endeksi olarak çevrilebilir.

PMI hesaplamaları, bu konuda hizmet sağlaya firmaların (Markit ve ISM, İstanbul Sanayi Odası, SAMEKS gibi) düzenlediği aylık anketler kullanılarak yapılır. Bu anketlerde önceden belirlenmiş olan firmaların satın alma yöneticilerine farklı sektörlerde (imalat ve hizmet sektörleri) anketler gönderiliyor. Hem imalat sektörü, hem de hizmet sektörü anketlerinin birleşimine ise Bileşik BMI (Composite PMI) adı veriliyor. Anket sorularının içerikleri ise yeni girdiler, yeni siparişler, üretim, stok durumları, istihdam başlıkları altında gruplandırılabilir. Tüm bu anket sorularının yanıtları, şirketlerin verilerinin sayısal değerleri (şirketler verilerini önceki ayki verileri ile karşılaştırarak anketi doldururlar) ile yanıtlandığı için alınan sonuçlar da sayısal değerlerdir ve şirketlerin anketlerinin ortalamaları da PMI endeksini oluşturmaktadır. Finansal piyasalarda PMI verilerinin yansıması ise önceki aylardaki verilerle karşılaştırma yapılarak finansal gidişatın önceki aya göre daha olumlu ya da daha olumsuz olmasına göre değerlendirilir.

yemenuss

16.09.2020 22:31

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 27 Aralık 2021 01:40
    0

    millet açıklamaları takip etmekten finansal okur yazar oldu resmen, bu dönemin tek faydası da bu oldu zaten muhtemelen

  • 12 Haziran 2022 07:59

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
PMI Endeksi (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.