5.00 / 1 oy

PDC Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

PDC uzantılı dosyalar, tıpkı PDF gibi dijial dokümanlardır ve kitap gibi eserlerin bilgisayarlar ile görüntülenmesi amacıyla kullanılırlar. Ancak PDC uzantılı dosyalar, sadece tek bir kullanıcı tarafından okunabilir olmaları amacıyla şifrelenerek (AES 256-bit) iletilirler. Ücretli dijital kitapların tek bir kullanıcıya satılması ve paylaşılarak çoğaltılmamasının istendiği durumlarda PDC dosyaları kullanılabilmektedir. PDC dosyaları, şifreleri ile birlikte paketlenerek zip gibi sıkıştırılmış biçimlerde iletilmektedir ve bu şifreler de bir kere kullanıldıktan sonra geçerliliklerini yitirmektedirler. Dolayısıyla PDC dosyalarını kopya korumalı PDF dosyaları gibi düşünebiliriz.

Not: AES (Advanced Encryption Standard; Gelişmiş Şifreleme Standardı), dijital data'ların şifrelenmesi için kullanılan en güçlü standartlardan birisidir. 256 bit AES ile şifrelenmiş bir dosyanın şifresinin çözülebilmesi için güçlü makinelerle bile teorik olarak yıllarca uğraşılması gerekmektedir.

PDC dosyaları, yaygın olarak LockLizard Safeguard PDF Viewer programı ile açılmaktadır. PDC dosyalarını çıktı almak ya da PDF dosyasına dönüştürmek konularında bağımsız başlıklar açtım.

bkz: PDC Dosyasını PDF'e Çevirmek

bkz: PDC Dosyasını Yazıcıdan Çıktı Almak

hola

15.02.2021 10:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
PDC Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.