5.00 / 1 oy

Java ile JavaScript arasındaki fark nedir?

Java ile Javascript'in sıklıkla isimlerinde "java" ifadesi geçmesinden dolayı birbirine karıştırılması konusu da sıklıkla karşılaşılan yanlış anlaşılmalardan birisidir. Syntax'ları arasında ufak benzerlikler olsa da her iki dil birbirinden tamamen ayrıdır ve farklı amaçlara hizmet vermektedirler.

JavaScript: 1995 yılında dönemin popüler tarayıcısı olan Netscape tarafından internet sitelerinin çalıştırıldıkları tarayıcılar tarafından istemci tarafında (client-side) müdahaleler yapılabilmesini mümkün kılan programlama dilidir. Yakın dönemde ise node.js ile sunucu tarafında da çalıştırılabilmesi mümkün olmuş ve oyunlardan programlara kadar çeşitli alanlarda kullanımı artarak devam etmektedir. 

- Javascript kodları tarayıcıda çalışmaktadırlar.

- Javascript bir OOP (Object Oriented Programming) scripting dilidir.

- Javascript'in sahibi olan bir firma yoktur, içerisinde büyük yazılım şirketlerinin olduğu bir komite tarafından geliştirilmekte ve standardize edilmektedir. Bu sayede eskiden yaşanan tarayıcıların farklı yorumlama hataları da giderilmeye çalışılmaktadır.

- Bu yazı yazıldığı tarih itibariyle en güncel Javascript kararlı sürümü, 2015 yılında yayınlanan ECMAScript 6 sürümüdür.

Java: Sun Microsystems tarafından 1996 yılında geliştirilmiş bir programlama dilidir.

- Java kodları Java Sanal Makinesinde (Java Virtual Machine - JVM) derlenerek (compile) çalışırlar.

- Java bir OOP (Object Oriented Programming) programlama dilidir.

- Java, Oracle tarafından 2010 yılında satın alınmıştır.

- Bu yazı yazıldığı tarih itibariyle en güncel Java sürümü, 2019 yılında yayınlanan Java SE 13 sürümüdür.

utku33

23.01.2020 02:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java ile JavaScript arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.