5.00 / 1 oy

Nano maskeler koruyucu mu yoksa tehlikeli mi?

Her devrin adamları, her fırsatın suistimalcileri ve her ürünün fasoncuları her devirde olmuştur, maalesef covid-19 salgınında insanların kendilerini sürünerek ölmekten korumak için para vererek satın aldıkları maskelerin üreticileri arasında da hemen bu kötü niyetli kişiler olaya dahil olmuşlar. Tüm maskeler kötüdür ya da tüm maske üreticileri kötü niyetlidir demiyourum, sadece satın aldığınız ürünü iyice araştırdıktan sonra ona güvenerek takıp sokağa çıkın diyorum.

Twitter'da paylaşılan bir tiktok videosunda bir grup gencin çorapları keserek maskeye çevirdikleri bir video var, google'dan kolaylıkla bulabilirsiniz. Ürünlerine bir de çok güvenilir ve bilimsel bir maske firması gibi de bir marka ve etiket üretmişler. Bu ürünleri görenler de yazık hem paralarını veriyorlar, hem de güvenip de yüzlerine takarak sokakta koronadan korunduklarını sanıyorlar.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Celal Güngör de nano maske (nanofoam) olaraksatılan maskelerin iddia edildiği gibi gözenek boyutlarının 0.5 mikronmetre değil 500 mikronmetre olduğunu elektron mikroskobu ile çektiği fotoğraflar neticesinde belgelemiş.

Tüm siyah maskeler yetersizdir de demiyorum çünkü tissum health gibi markaların sertifikalı ve kalitel ürünleri de var. Lütfen internetten maske siparişi verirken en ucuz maskeyi, en moda maskeyi ya da en şık maskeyi değil; sertifikalı ve en güvenilir maskeyi tercih edin. Bunun için zaman harcayın, okuyun ve araştırın. Daha pahalı gelirse de canınızdan daha değerli olup olmadığını bir düşünün.

kiratali

07.09.2020 16:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nano maskeler koruyucu mu yoksa tehlikeli mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.