5.00 / 1 oy

Mühendis için ikinci yabancı dil tavsiyesi

Her türlü mühendislik dalı için ilk yabancı dilin ingilizce olduğu konusunda sanırım kimsenin olumsuz bir eleştirisi olmaz. Dünya literatürünü takip etmek, bilimsel yazıları okuyabilmek, hatta daha da basitinden youtube videolarını bile izlerken anlayabilmek için çok iyi bir ingilizce olmazsa olmaz. Peki ingilizceyi çok iyi seviyede çözdük ve ikinci bir yabancı dil öğrenmek konusunda da istekliyiz diyelim, sizce bir mühendis için öğrenilmesi en faydalı olacak ikinci yabancı dil ne olabilir?

Uzak doğu dilleri konusunda çok isteksizim ama özellikle çince okuyabilmek ve belki duyduklarımı anlayabilmek isteyebilirdim. Mühendislik konularında gözden kaçıyor olsa da çince inanılmaz bir kaynak çeşitliliği var. Hintli mühendisler de çok üretkenler ancak tümü zaten ingilizce olarak çalışmalarını paylaştıkları için hintçe öğrenmek çok anlamlı gelmiyor.

Avrupa dillerini öğrenmek, zaten ingilizce bilen birisi için daha kolay gibi görünüyor. Aklımda olası bir hollanda ya da almanya taşınma durumu olursa diye flemenkçe ya da almanca öğrenme senaryoları var. Bir sonraki seçenek de fransızca gibi görünüyor.

Benzer bir beyin jimnastiği yapanlar oldu ise vardıkları sonuçları paylaşabilirler mi?

hburkek

03.10.2020 13:30

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mühendis için ikinci yabancı dil tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.