5.00 / 1 oy

Mantar Yıkanır mı?

Sitede gıdaların hazırlanmadan önce yıkanmalarının gerekip gerekmediği konusunda çok güzel yazılar paylaşılır olmuş, ben de madem bu konuda böyle ilgili yazarlarımız var, bir soru sormak isterim. Marketten aldığımız mantarlar (kültür mantarı, istiridye mantarı, kestane mantarı, kanlıca çıntar mantarı vb.) yemeden önce yıkanır mı yıkanmaz mı?

Eğer tümünün özellikleri farklı ise sadece kültür mantarları üzerinden bilgi paylaşabilirseniz o da benim için yeterli olur. Açıkçası internette çok sayıda mantar yıkanmadan yenir yazısı var ama ben kendimi bildim bileli mantarın iç kısmını kopardıktan sonra içini dışını kabuğunu iyice yıkayan birisi olarak mantarın neden yıkanmaması gerektiğini tam olarak anlayabilmiş değilim. Acava yıkamasanız da olur mu demek istiyorlar yoksa mantarları kati suretle yıkamayın mı diyorlar bilen var mı?

Bu kültür mantarlarının yetiştirildikleri ortamları da görmüş ve ranzalardan nasıl toplandıklarını bilen birisi olarak da açıkçası yıkamadan o mantarları doğrudan pişirip ağzıma atmayı pek doğru da bulmuyorum..

ilgili bir yazı olması açısından bkz: Kültür Mantarı mı Kestane Mantarı mı Daha Lezzetli?

volkanoxfb

02.11.2020 21:14

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Ekim 2021 09:49
    0

    ben ortalarındaki silindir mantar parçasını kopardıktan sonra hem üst mantarını hem de ortasındaki silindirik parçayı iyice parmağımla çitileyerek yıkıyorum. yetişme ortamındaki formunu ve organik olup olmadığını bilmem ama bana ulaşıncaya kadar ne kadar ele değerek geldiğini düşünmek bile zaten yıkamam için yeterli sebep oluyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mantar Yıkanır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.