5.00 / 1 oy

Malware Nedir?

Malware, ingilizce  malicious software (kötü amaçlı yazılım) teriminin kısaltmasıdır ve virüs olarak genellediğimiz tüm zararlı yazılımlar malware olarak nitelendirilmektedir. Malware hazırlayan korsanların amacı bilgisayara ya da kullanıcıya zarar vermek ya da bir şekilde menfat elde etmek olduğu için malware türü yazılımlara karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Ne yazık ki özellikle internetten korsan programlar kuran kişiler malware tarzı zararlı programlara karşı kendilerini, hesaplarını ve bilgisayarlarını ne kadar tehlikeye açık duruma getirdiklerini fark etmiyorlar. Ücretli olan bir programı internetten ücretsiz olarak dağıtan ağların iyi niyetli olmasını beklemek ya da indirildikleri bilgisayarlara ek programlar kurarak yazılım ya da donanım seviyesinde bilgisayara işlemeyeceklerini beklemek maalesef naif bir düşünce. Eskiden malware dediğimizde sadece bilgisayarlar aklımıza geliyordu ancak artık işletim sistemi kurabildiğimiz tüm cihazlar bu kapsamda risk altında oldukları için özellikle tüm bilgilerimizi sakladığımız akıllı telefonlarımız da malware yazılımlara karşı oldukça risk altındalar. Hele bir de internetten rom indirerek telefonun savunma mekanizmalarını da etkisiz hale getiren kullanıcıların belki kameralarını izleyebilecek ya da mikrofonlarını dinleyebilecek malware'lere bile kapılarını açmış oluyorlar.

Malware'lere karşı bilgisayarlarınızı korumak için mutlaka bir güvenlik programı kullanın ve bu programın da lisanslı olduğuna ve tüm güvenlik özelliklerinin aktif olduğuna emin olun. Ayrıca bilgisayarınıza indireceğiniz her bir uygulamanın lisanslı ve kendi internet sitesinden indirildiğinden emin olun. Donanımlarınız için driver kuracağınız zaman da arama motorlarında üst sırada çıkarak size anakartınızdaki tüm driver'ları tek seferde indirme imkanı sunduğunu iddia eden siteler yerine anakartınızın kendi resmi internet sitesini kullandığınızdan emin olun.

Öz Hakiki Bumblebee

10.12.2020 11:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Malware Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.