5.00 / 1 oy

Load Balancing Nedir?

Başlıkta Load Balancing yerine Türkçe yük dengeleme diyecektim ama her yerde İngilizce ifade edildiği için literatürden uzaklaşmak istemedim. Network sistemlerinde yükü dengeleme işlemine Load Balancing, bu görevi yerine getirmekle sorumlı yazılım ve donanımlara da Load Balancer adı veriliyor.

Yük dengeleme işlemi aslında her türlü aşırı yüklemeden kurtarmak. Söz konusu yük dengelemesi işlemi bilgisayarlar, network cihazları vb. gibi kaynakları fazla kullanıldığında overflow olabilecek sınırlı kaynaklı tüm yazılım ve donanımlar için genelleştirilebilir. Örneğin bir ofise gelen ziyaretçileri her seferinde öndeki sekreterin karşılaması ve arkadaki sekreterin görünmediği için müşteri karşılayamaması hem öndeki sekreter için, hem de ofisin işletmesi için problemdir. Burada her iki sekretere de eşit olarak ziyaret paylaşımı yaptırabilecek yazılım ya da donanım load balancer olacaktır.

Network Load Balancer'ların amacı, istekleri (request) dağıtarak yükü cihazlar arasında dengelemek. Örneğin bir internet sitesinin aynı anda 3 farklı sunucuda (cluster) barındırıldığını ve gelen isteklerin de sunucuları yormamak amacıyla yüke göre bu sunucular arasında dağıtıldığını düşündüğümüzde bu işleme teknik olarak network load balancing adı veriliyor. Yazılım ve donanım tarafındaki çözümlere örnek olarak da bkz: Citrix Netscaler.

oissende

01.02.2021 10:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Load Balancing Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.