5.00 / 1 oy

Linux'un Avantajları Nelerdir?

Bugün en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri arasında yer alsa da yüzdelik dilimlere bakıldığında Linux kullanan bilgisayar kullanıcısı sayısı olduka az (bkz: En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri (2020)). Linux'un bunca avantajına karşın endüstriyel standartlar ve ticari anlaşmalar çerçevesinde Linux kullanımı sadece yazılım geliştiricileri gibi spesifik meslek alanlarında çalışan kişiler arasında yaygın olarak kullanılıyor. Bu yazımda Linux kullanımı konusunda bilgisayar kullanıcılarını cesaretlendirmek ve Linux işletim sistemini kullanmanın avantajlarından bahsetmek istiyorum. Ben kendi işletim sistemimden vazgeçemem diyen kullanıcılar için de Sanal Makine (Virtual Device) Nedir? yazısına göz atmalarını tavsiye ederim.

1. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir.

2. Linux ücretsiz bir işletim sistemidir.

3: Özellikle yazılım geliştiricileri arasında oldukça popüler bir işletim sistemidir ve çeşitli kullanım kolaylıkları sağlamaktadır.

4. Linux işletim sistemleri oldukça güvenlidir.

5. Linux hızlı bir bilgisayar deneyimi sunar, çünkü registry gibi yapılara sahip olmadığı için ve NTFS kullanmadığı için hızlı bir işletim sistemidir.

6. Linux işletim sistemi, daha özelleştirilebilir bir arayüze sahiptir

7. Özellikle yeni işletim sistemlerini çalıştırabilecek yeterliliğe sahip olmayan eski bilgisayarlarda da oldukça hızlı çalışabilir

8. Majör işletim sistemlerinin arka planında çalışan gizlilik ihlal edici veri transferleri Linux'te yoktur

9. Farklı amaçlarla ve arayüzlerle hazırlanmış 1000'den fazla Linux dağıtımından istediğinizi seçebilir ve topluluklarında distro güncellemelerine katkıda bulunabilirsiniz

10. Linux terminali çok havalıdır wink (bkz: En Sık Kullanılan Linux Terminal Komutları ve Anlamları ve bkz: Terminal Kullanarak Git Repository Eklemek)

 

Öz Hakiki Bumblebee

12.01.2021 21:20

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Nisan 2022 23:38
    2

    sosyal ortamlarda sizden başkası o bilgisayarı kullanamayacağı için bilgisayarı açık vazyette bırakarak tuvalete falan gidebilirsiniz, windows gibi herkes salça olup açmaya kırmaya falan çalışmaz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Linux'un Avantajları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.