5.00 / 1 oy

En Sık Kullanılan Linux Terminal Komutları ve Anlamları

Sanırım geçen sene yine bu zamanlarda Linux kullanmaya meraklanmış, ama araya giren onlarca iş yüzünden yine Linux kullanmaya tam anlamıyla başlayamamıştım. Bu sefer daha inatçı ve istekli bir biçimde tekrar Linux kullanmak için bir debian distro'su kurdum bilgisayarıma ve ilk işim te temel terminal komutlarını öğrenmek oldu.

Linux'ü terminalden yönetirken en sık kullanacağınız terminal komutları ve anlamları şu şekilde:

pwd (print working directory) İçinde olduğumuz klasörün dizinini yazdırır

ls Bulunduğumuz dizindeki tüm klasörleri ve dosyaları listeler

cd (Change Directory) içinde bulunduğumuz klasörü (dizini) değiştirmemizi sağlar. Örneğin ls komutu ile içinde bulunduğumuz klasör altında Downloads adında bir klasör var ise bu klasörün içerisine girmek için cd Downloads yazabiliriz.

cd .. Bir üst klasöre geçmemizi sağlar. Klasör görünümdeki geri tuşu gibi düşünülebilir.

man (manual) bir komutun nasıl kullanılabileceği konusunda yardım almak için kullanılan help komutudur. Örneğin ls komutu hakkında bilgi almak için man ls yazabiliriz. Linux terminalinde de bilgi almak istediğimiz komut hakkında name (isim), synopsis ve description (açıklama) bilgileri yazdırılır. Komut ile ilgili farklı kullanım opsiyonları ve ek argümanları da man komutu ile görüntülenebilir.

clear Terminaldeki komutları ve tüm yazıları siler

--help herhangi bir komuttan sonra yazıldığında bu komut hakkında detaylı bilgiler veren help komutudur. Örneğin ls --help komutu ile ls komutu hakkında tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

mkdir Yeni klasör oluşturmak için kullanılır

locate Dosyaları bulmak için kullanılır

cal Terminal içinde takvimi görüntüler

 

RainingCodes

07.09.2020 00:53

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
En Sık Kullanılan Linux Terminal Komutları ve Anlamları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.