5.00 / 1 oy

Mac'te Dosya Kes Yapıştır İşlemi ve Klavye Kısayolları

Windows kullandıktan sonra Mac işletim sistemli bir bilgisayar kullanmaya başlayan kişilerde birçok kullanım alışkanlığının MacOS karşılığı biraz farklı olduğu için doğal bir boşluğa düşme hali oluyor. Dosyaları kopyala yapıştır işlemi yerine kes yapıştır (cut paste) işlemi Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Ctrl+x ve ctrl+v kısayolları ile yapılırken Mac işletim sistemlerinde bu şekilde olmuyor.

Mac ile Windows işletim sistemlerindeki dosya kesme işlemi arasındaki farklılık şu, Mac bilgisayarlarda kesme işlemi yok. Ama bu demek değil ki Windows'taki gibi dosyayı kes yapıştır yapamayalım. Apple, Mac işletim sistemli bilgisayarlar için bu işlemi Taşı (Move) olarak adlandırıyor ve Cmd + v kısayolları ile yapıştı işlemi yapılırken Cmd + Option + v klavye kısayolu ile yapıştır komutu verildiğinde kes-yapıştır işlemi ile aynı işlevi sağlayacak şekilde dosya taşındıktan sonra ana dizininden siliniyor.

Finder menüsünü kullanarak kes yapıştır işlemi yapmak isterseniz de dosyayı kopyaladıktan sonra keserek yapıştırmak istediğiniz klasör açıkken Finder menüsünden Edit menüsünün altında gelin. Klavyede option tuiuna basınca Paste Item seçeneğinin Move Item Here olarak değiştiğini göreceksiniz.

Özetle Mac bilgisayarlarda kesme işlemi yerine taşıma işlemi kullanıluıyor. Sonuç olarak her iki işlem aynı şekilde sonuçlansa da Windows'ta keserek alma işlemi Mac'te keserek yapıştırma (taşıma/move) şeklinde yapılmış oluyor.

cancarlo

14.08.2020 10:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mac'te Dosya Kes Yapıştır İşlemi ve Klavye Kısayolları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.