5.00 / 1 oy

Laptop kamerasını bantlamaya gerek var mı?

Yeni laptoplarda kamera önünde açıp kapatmaya yarayan manuel bir switch var ama eski laptop'larda böyle bir özellik olmadığı için insanlarda yaygın olarak bu kamerayı kapatma, kapatmak için de yara bandı kullanma uygulaması gözlemliyorum :) Dünyalar kadar paralar verilen güzelim tasarımlı notebook'larda yara bandı kadar çirkin görünebilecek bir eklenti daha olamazdı muhtemelen ama insanlar bu çirkin görüntü pahasına kameralarını her türlü erişime karşı kapatmayı tercih ediyorlar. Notebook kamerasını kapattığını gözlemlediğim insanlar arasında yazılımcı olan çok arkadaş da var ve danıştığımda güncel işletim sistemlerinin, kamera erişimleri konusunda kullanıcıyı mutlaka uyardığını, olası bir kamera erişimi durumunda zaten kamera yanındaki ışığın da yandığını söylediler ama yine de kamerayı kapatmayı daha güvenli buldukları için kamera üzerine koyu renkli bir bant çekiyorlarmış. Bence Snowden filminde gerçek hayattan uyarlandığı iddiası ve tüm kameraları gizlice izleyebilen kameraların varlığı fikri de insanlarda bu şekilde bir paranoyaya yol açmış olabilir. Hükümetin ya da FBI'ın işi gücü yok da kendilerini izleyecek değil elbette ama böyle bir erişimin teorik olarak mümkün olması bile huzursuz edici. Ama bilgisayar kamerasına erişmek mümkünse telefon kamerasına erişmek de pekala mümkün olabilir ve bilgisayarlarına bant çeken insanlar, her gün kullandıkları telefon kameralarını açıkçası bantlayamazlar. Dolayısıyla laptop ekranına bant çekmek, süngerle denizdeki suyu boşaltmaya benziyor. Telefonu da içerde bıraksanız bu sefer akıllı televizyonlar var ki kameraları olmasa bile çoğunda mikrofon özelliği var. Bu yüzden ben akışına bırakma taraftarıyım ama dediğim gibi önlem almak isteyen insanların da görüşlerini bu çerçevede mantıklı buluyorum.

kerem27

26.04.2020 16:07

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 29 Kasım 2021 23:46
    0

    banlamak yerine 3-5 TL gibi fiyatlara satılan sürgülü açılır kapanır plastiklerden yapıştıranızı tavsiye ederim. böylece kamera kullanmadığınız zamanlarda sürgüyü çekerek olası risklerden zaten kendinizi kurtarmış olursunuz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Laptop kamerasını bantlamaya gerek var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.