5.00 / 1 oy

Kuyumcular Neden Altın Fiyatlarının Yükselmesini İstemezler?

Kuyumcular, özel tasarım ürünleri hazırlatıp satıyor olmanın ötesinde altın alıp satarak para kazanan esnaf grubudur çünkü ülkede en çok alışverişi yapılan kıymetli maden altındır. Yatırım amacıyla, süs eşyası yapmak amacıyla, altın gününde vermek amacıyla ya da düğünlerde takı olarak takmak amacıyla herkes istisnasız olarak altın satın almak ister, dolayısıyla altın her kuyumcunun en çok talep gören ürünüdür. Altın fiyatlarının artması ise altın stoğu fazla olan kuyumcular tarafından büyük bir kar potansiyeli taşısa da daha yüksek fiyatlı altın demek, daha sınırlı bütçe ile alışveriş yapabilen müşteri anlamına gelir. Önceleri tam altın sattığı müşteriye artık 3.500 TL'ye tam altın satamadığı için yarım altın satabilmektedir. Kuyumcuların kar elde ettikleri aralık ise alım satım aralığındaki boşluk olduğu için aslında tüm altınlardan (altın fiyatlarının artmadığı senaryoda) makul bir yüzde ile gelir sağlayabilmektedirler.

Altın fiyatlarının yükselmesinin kuyumcular açısından bir diğer olumsuz özelliği ise, yatırımcılardaki altın fiyatı çok yükseldi - bu fiyata alınmaz biraz düşmesini bekleyelim algısıdır. Altın fiyatları yükselmeye devam ettikçe pişman olmaya devam etse bile yatırımcı olarak bir fiyat düşüşü beklerler.

Sonuç olarak daha yüksek fiyatlı altın demek kuyumcular açısından daha az alışveriş anlamına gelmektedir. Stok tutması durumunda elindeki altınların değeri elbette artacaktır ama ticari olarak altın fiyatlarının düşmesi, kuyumcular açısından daha fazla iş anlamına gelmektedir.

beyazok

08.08.2020 07:29

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuyumcular Neden Altın Fiyatlarının Yükselmesini İstemezler?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.