5.00 / 1 oy

Etli çiğ köfte için et tavsiyesi

Eve kapandığımız bu günlerde hazır vakit de bulmuşken etli bir çiğ köfte yapmak istedim. Etli çiğ köfteye, etin gerçekten de çiğ olmasından dolayı haklı bir önyargı olduğunu düşünüyorum ve yadırgamıyorum. Ama etli çiğ köftenin tadına alışınca da insanın gerçekten etsiz çiğ köfte ile yetinemediği zamanlar oluyor ve hazır evdeyken de hem hazırlayayım hem de hakkında bir şeyler yazayım dedim.

Bir süredir restoranlarda da hep etsiz çiğ köfte görüyorum. Bunun sebebi, etli çiğ köftenin etinin çiğ olmasından dolayı yasak olması mıdır yoksa etli çiğ köftenin maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı restoranların etsiz çiğ köfte yapmayı tercih etmeleri midir bilemiyorum.

Etli çiğ köfte için ben kasaptan çok da pahalı olmayan kıymalar almayı tercih ediyorum. Örneğin etli çiğ köfte yapacaksam ve koyun eti yemeyenler varsa dana nuar ya da kontrnuar alarak 2 kere çektirip kıyma olarak satın alıyorum. Dana eti yemeyenler olursa da kuzu etinden yine hesaplı yerlerinden (sakatat olmayan) çift çekilmiş kıyma alıyorum.

bkz: Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Kontrnuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Açıkçası çiğköfteye koyacağınız etin pirzola olmasının da tadında pek anlaşılır bir farka neden olacağını düşünmüyorum, bu yüzden önemli olan hangi hayvandan olduğu ve sakatat olmaması benim için.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer bazı diğer başlıklar için;

bkz: Etli çiğ köftede çiğ et yemek zararlı değil mi?

bkz: Etli kuru fasulye için et tavsiyesi

bkz: Hamburger köftesi hangi etin kıymasından olmalıdır?

bkz: Et Marine Ederken Hangi Yağ Kullanılmalıdır?

bkz: Fellah Köftesi Tarifi

bkz: Steak Etler Nasıl Kesilmelidir?

murattdostist

02.05.2021 03:14

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Etli çiğ köfte için et tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.