5.00 / 1 oy

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği aslında sanılanın aksine yeni bir düzenleme değil, işsizlik sigortası kanununda olası bir ekonomik kriz olması durumunda çalışma sürelerinin geçici olarak kısaltılabileceği ve devletin de en fazla 3 ay bu kısaltılan çalışma sürelerine istinaden destek ödemesi yapmasına ilişkin bir ödenek bu. Covid-19 virüsü ve corona salgınının yol açtığı ekonomik kriz de bu desteğin yapılması için gerekli ortamı sağlamış oldu.

Kısa çalışma ödeneği, sigortalı çalışanın son 12 aylık (prime esas) kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor ve günlük ortalama brüt kazancın yüzde 60'ı kadar destek sağlanıyor. Bu da asgari ücretli çalışanlar için 1752 TL maaş desteği anlamına geliyor. Ancak bu desteğin bir üst limiti de var, bu da brüt asgari ücretin 1.5 katı olan 4.414 TL.

Kısa çalışma ödeneğine kimler başvurabilir diye internetten yaptığım araştırmalara göre koronavirüs öncesi olan 600 günlük prim ödeme şartı 450 güne düşürülmüş. Dolayıısıyla 450 gün prim ödeyen ve 2 aydır çalışmakta olan çalışanlara 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği alınabilecek.

Kısa çalışma ödeneği için işkur'a uzaktan online başvuru yapabilmek mümkün. Kısa Çalışma Talep Formunu doldurarak başvurulabiliyor.

zesin1

01.04.2020 12:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.