5.00 / 1 oy

Kargo takip numarası nasıl bulunur?

Online alışverişlerin inanılmaz derecede arttığı bu yıl haliyle kargo firmalarının da yükü oldukça artmış durumda. Özellikle son iki senedir kargo firmaları arasındaki rekabete eve kurye çağırma da eklenince insanlar nasıl olsa kurye gelip alıyor diye istediği kadar ürünü satın almaktan çekinmiyor. Eskiden en azından ürün olmayınca iade etmekten çekindikleri için online alışverişlerini daha mantıklı bir şekilde yapıyorlardı. Hatta bugünlerde kuryelerden gelen en çok şikayet tüketicilerin kargo şirketlerini bilgilendirmeden eve normal dağıtıma çıkmış olan kuryenin eline iade etmek istedikleri ürünleri şıkıştırmaları. Sonra da eksik bilgi olduğunda ne kurye ne de kargo şubesindeki kişi ürünü veren kişiye ulaşabiliyor. Sonra da ürünüm kayboldu diye etrafa şikayet yazıları bırakılıyor. 

Öncelikle tüketici olarak eğer kargo firmasına kendiniz ürün bırakıyorsanız karşı alıcıya gönderilmek üzere zaten kargo firmasındaki görevli size anında üzerinde takip numarası da yazan bir belge verecektir. Gönderdiğiniz ürünlerinizi bu belgede yazan takip numarası ile karşı alıcıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda takip edebilirsiniz. Eğer evinize kurye çağırıp ürün teslimi yaparsanız henüz sisteme ürün bilgileri işlenmediği için tajkip edeceğiniz bir takip numarasını edinmek için gün sonuna doğru ilgili kargo şubesini telefon ederek öğrenebilirsiniz. Bazen kargo şubesine ulaşmak zor olabiliyor, bu durumda kargo firmasının genel merkezine telefon edebilirsiniz. 

Benim eve kurye hizmetinde en beğendiğim firma UPS. UPS i hem kurye talep edeceğiniz zaman size kısa mesaj ile web siteleri üzerinden doldurmanız gereken bilgileri gireceğiniz sayfaya yönlendiriyor hem de kurye gün içinde evinize geliyor. Ayrıca UPS kurye hizmetinde sizden ürünü alırken üzerinde takip numarasının da yer aldığı bir belge teslim ediyor. Böylece gün sonunda takip numarasını öğrenmek için UPS'i aramak zorunda kalmıyorsunuz. 

Tüm kargo şirketlerinin aynı duyarlılığı kısa sürede göstermesi dileğiyle... 

yarenn_26

24.12.2020 23:28

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 7 Kasım 2021 10:36
    2

    satın aldığınız bir ürün ise nereden sipariş verdiyseniz oradan sipariş numarasını siparişlerim ekranından görebiliyor olmanız gerekir, bunun için e-ticaret siteleri gönderdikleri kargoların takip numaralarını sisteme giriyorlar ya da kullandıkları api sayesinde otomatik olarak bir şekilde kullanıcıya iletiliyor.

    gönderdiğiniz bir kargonun kargo takip numarası ise ancak gönderiniz şubeye ulaşıp sisteme işlendikten sonra öğrenilebilir. bazı kargo şirketleri hem göndericiye hem de alıcıya otomatik sms göndererek bilgilendirme yapıyorlar ama yapmayan kargo firmaları ve şubeleri için ancak şubeyi arayarak (ve şanslıysanız o telefonu birisi de açarsa) öğrenebilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kargo takip numarası nasıl bulunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.