5.00 / 1 oy

İdeal Uyku Kaç Saattir?

Hep merak etmişimdir kaç saat uyku bir insan için yeterlidir? Bu uyku süresinin günün kalan vakitlerini verimli geçirecek şekilde belirlenmesi önemli lakin. Benim şimdiye kadar duyduğum hep sekiz saatlik uykunun kişiler için ideal olduğu az uyku uyumanın metabolizmayı yavaşlattığı ve bir süre sonra vücut direncinin de azalmasına, rahatsızlıklara çabuk yakalanmaya sebep olacağı yönünde. Yine fazla uyumak da insanı sersemletip, hantallaştırıyormuş. Fakat sekiz saat de çok fazla değil m? Yani aslındında altı saatlik uyku süresinin yeterli olmasını ve bu süreyi uygulayabilmeyi ne çok isterdim. Özellikle gece 12 dedim mi uyumayı ve sabah altıda alarmı kurmadan vücudumun ve beynimin dinç bir şekilde kalkabilmesini o kadar çok isterdim ki. Bir ara diyorum uykum gelmese de gece 11.45 gibi yanıma hiç bir şey almadan yatağa gireyim, hatta telefonu da uzağa koyayım ki alarm çalınca sabah altıda kalkıp kapatabileyim. Böylece yataktan kalkınca geri yatmam. Ve bunu yirmi bir gün boyunca uygulayabilirsem eğer belki bünyem artık alışır ve bu durum biyolojik uyanma saatim olur. Fakat ne yazık ki bunu henüz çok düşünmeme rağmen uygulayamadım.

İdeal uyku süresiyle ilgili konuya tekrar dönersem genel kanı verimli uyunduğu müddetçe ideal uykunun yedi saat olduğu yönünde. Uyku süresinin beş saatten az olmaması ve dokuz saati de geçmemesi önemliymiş vücudun ritmini bozmamak adına. Fakat az da olsa günde beş uyumanın ideal süre olduğunu savunanlarda bulunmakta. Bir başka savunma ise ideal uyuma süresinin sağlıklı bireylerde bile kişiden kişiye değiştiği yönünde. Yani bebeklerde, çocuklarda, gençlerde, yetişkinlerde ve de yaşlılarda olmak üzere günlük uyku sürelerinin farklı olması olağan ve normal karşılanabilir fakat sağlıklı bir yetişkinin ideal uyku süresinin birinde dokuz diğerinde beş olması bana çok mantıklı gelmiyor açıkçası. Metabolizma hızına bağlı olarak da değişebilir belki uyku süresi ya da uyku süresine bağlı olarak metabolizma hızı değişkenlik gösterebilir. Emin değilim.

Bazıları uyumayı çok sever bıraksanız on iki saat uyuyabilecek kişiler tanıyorum, cinsiyetten bağımsız olarak. Sizin vücudunuza iyi gelen ve kendinizi dinç hissettiğiniz uyku süresi nedir?

Bülent.Öktem-karaca

03.01.2021 21:43

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 26 Aralık 2021 08:37
    0

    7 saatin altında uyumak çok sürdürülebilir bir durum değil, bir noktadan sonra kronik yorgunluğa ve enerjisizliğe sebebiyet veriyor ama bünyeden bünyeye de değişiyor elbette bu durum

  • 26 Aralık 2021 12:04
    0

    özellikle yeni doğum yapmış annelerin ilk yıllardaki uyku durumu düşünülürse kesintisiz en fazla iki saat uyuyan bir bünyenin neden gergin ve agresif olduğu bence daha iyi anlaşılabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
İdeal Uyku Kaç Saattir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.