5.00 / 1 oy

HWID Ban Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

HWID Ban konusu son zamanlarda çok kişinin başına gelmeye başladığı için bu konu hakkında Türkçe birşeyler yazmak istedim çünkü sadece yabancı forumlarda ve youtube kanallarında ingilizce olarak çok sınırlı bir içerik var ve bu içeriğin de ciddi bir kısmı bilgi kirliliğinden ibaret.

HWID Ban Nedir?

HWID Ban aslında donanımsal bir ban, bu yüzden çeşitli kaynaklarda Hardware ID Ban olarak da geçiyor. Hardware kelimesi Türkçe donanım anlamına geliyor. Bilgisayarın donanımı ise işlemci, ram, anakart, ekran kartı (gpu), hard disk gibi parçalardan oluşuyor. Tüm bu donanımın bir kimliği mevcut, bu kimliğe de ID adı veriliyor. Bu kimlik numaraları donanımlara ait değiştirilemez değerlerdir ve sayı&harf kombinasyonlarından oluşurlar. Bilgisayarınızdaki her bir donanım parçasının kendine ait bir kimlik numarası vardır. Bu kimlik numaralarını seri numarası olarak da düşünebilirsiniz.

Fortnite ve PUBG gibi multiplayer oyunlarda hile yaparken yakalandığınızda sunucu moderatörleri tarafından ban yersiniz ve geçici bir süre oyunu o cihazla oynamanıza izin verilmez. IP adresinizi değiştirseniz de oyuna bağlanamazsınız çünkü asıl banlanan cihaz bilgisayarınızdır ve bigisayarınız da donanımın ID değerleri üzerinden banlanmıştır. Bu yüzden bu banlama işlemine HWID ban adı verilmektedir.

HWID Ban Nasıl Kaldırılır?

HWID banı kaldırmak için pratikte yapabileceğiniz üç farklı çözüm var.

Bunlardan birincisi, uygulamak istemeyeceğiniz donanım değişikliği çözümü. Yani yeni bir anakart almak, belki anakart değiştirmenin bile yeterli olmaması durumunda yeni bir işlemci hatta ekran kartı almanız anlamına geliyor ve elbette hiç uygulanabilir bir çözüm değil.

İkinci çözüm ise bir Spoofer kullanmak. Spoofer nedir derseniz, donanımlara ait seri kimlik numaralarını değiştirmeye yarayan yazılımlara spoofer adı veriliyor. Spoofer yazılımlar, aslında donanımların ID numaralarını kalıcı olarak değiştirmezler, sadece kurulu oldukları süre boyunca diğer yazılımlara (oyunlar da birer yazılımdır) donanımlara ait ID numaralarının farklı olduğunu söylerler. Bu işleme de spoof etmek adı veriliyor.

Üçüncü ve en uygulanabilir çözüm ise sanal makine kurmaktır. Sanal makineler üzerindeki HWID değerleri farklı olduğu için çoğu oyun tarafından uygulanan HWID ban engellerine takılmamaktadır.

Son bir uyarı olarak, HWID ban uygulayan oyun sunucuları aynı zamanda kullanıcıların IP adreslerini de kontrol etmektedir. Yani HWID değerlerinizi değiştirmeyi başarsanız bile eğer evinizde statik IP kullanıyorsanız yine oyunlar size ban uygulamaya devam edeceklerdir çünkü bu, IP adresiniz üzerinden yakalanmanız anlamına gelmektedir. VPN servisleri kullanarak ya da statik IP hizmetini durdurarak bu engeli de aşabilirsiniz.

zirzop

31.08.2020 20:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HWID Ban Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.