5.00 / 1 oy

HTML site dilini Türkçe olarak ayarlamak ve büyük i harfi problemi

İngilizce'de büyük İ harfi olmadığı için CSS'te text-transform ile küçük harflerin büyük harfe dönüştürülmesinde ya da büyük harflerin küçük harfe dönüştürülmesi sonucunda aşağıdaki problem yaşanıyor:

Türkçe olması gereken:

Küçük i Büyük İ

Küçük ı Büyük I

İngilizce'de ise küçük ı ve büyük İ harfleri olmadığı için hatalı büyütme küçültme problemleri oluşmuş oluyor. Bunun önüne nasıl geçilebilir? Örneğin küçük büyük harf değişimlerini Türkçe yap demenin bir yolu var mı?

zirzop

03.07.2019 02:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 3 Temmuz 2019 15:20
  26

  Html'de bir sayfanın tamamının dil seçimini yapmak için html etiketinde lang özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin

  <html lang="tr">

  Olarak düzenlenmiş bir internet siitesinde tüm i'ler uppercade olduklarında İ'ye; tüm ı'lar da büyük harf olduklarında I'ya dönüşmüş olacaklardır. Türkçe'ye tam olarak uygun şekilde text-transform kullanımı bu şekilde mümkün olmaktadır. Ancak;

  Dediğiniz gibi i ve ı karakterlerinin Türkçe ve İngilizce kullanımları tamamen farklı. Bu sebeple bir sayfanın Türkçe ve İngilizce versiyonlarında farklı lang özellikleri kullanılarak bu da aşılabilir. Peki ya Türkçe bir internet sitesi içerisinde satılmakta olan ingilizce isme sahip bir ürün için ne yapacağız? Örneğin "isolated" kelimesi ingilizce büyük harfle yazıldığında "Isolated" olmalıdır çünkü ingilizce'de büyük İ harfi yoktur, küçük i harfinin büyük hali de I'dır. Ne yapacağız?

  Eğer sayfanın geneli için dil tercihi belli ise tüm sayfa için hrml etiketinde bu dil tercihini yazıp (Tğrkçe bir sayfa için lang="tr" gibi), spesifik alanlarda ingilizce isimler yazıyorsa bu bölgelerdeki html etiketlerinde farklı lang etiketleri (lang="en" gibi) kullanabiliriz.

  Tüm sayfanın Türkçe, h2 etiketinin ise İngilizce olduğu bir senaroda şu şekilde lang etiketlerini kullanabilirsiniz:

  <html lang="tr">
  ...
  <h1 style="text-transform:uppercase">izole</h1>
  <h2 style="text-transform:uppercase" lang="en" >isolated</h2>
  ...
  </html>

  Bu kodun çıktısı tam da olması gerektiği gibi şu şekilde olacaktır:

  İZOLE

  ISOLATED

  Alternatif olarak sadece h1 etiketi için de lang="tr" özelliği kullanabilirdik.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HTML site dilini Türkçe olarak ayarlamak ve büyük i harfi problemi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.