5.00 / 1 oy

HTML'de select için placeholder eklemek

placeholder özelliği input'larda inanılmaz kolaylık sağlıyorlar ve kod olarak uygulamaları da çok basit. Çalışma mantığı olarak da içi boş olan input (textbox) yazı kutucukları için üzerine tıklandığın da silinen, kullanıcıya ne yazması gerektiği konusunda yol gösteren ve üzerindeki değerler asla input değeri olmayan çok kullanışlı bir özellik. Peki bu özelliği select box (dropdownlist) gibi açılır kutular için de eklemek istesek bunun da bir yolu var mıdır?

Örneğin sayfa ilk yüklendiğinde select seçenekleri arasında bir seçenek olmamasına rağmen "lütfen ülkenizi seçin" gibi bir placeholder bilgi yazısı altında kullanıcı tıkladığında liste olarak select'in içindeki ülkeler çıksa bunu nasıl kodlayabiliriz? Select'e doğrudan placeholder eklemeyi denedim ama select elementinde placeholder özelliğinin kullanılabilir olmadığını gördüm. Ama bir şekilde bazı internet sitelerinin placeholder olmasa bile bir şekilde benzer şekilde select box'lara bilgilendirme yazıları yazabildiklerini görüyorum. Bunun çözümü nedir?

zirzop

25.01.2021 06:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 25 Ocak 2021 17:22
  24

  placeholder ile select birlikte kullanılamaz ama ek kütüphane ya da javascript kodu kullanmadan şöyle pratik bir yol geliştirebilirsiniz.

  <select>
    <option value="" disabled selected>Lütfen ülkenizi seçin</option>
    <option value="tr">Türkiye</option>
  </select>

  Kullanıcı disabled olan seçeneğe geri dönemez, selected olduğu için sayfa ilk yüklendiğinde seçili gelir ve form doldurma işlemi tamamlandığında select value değerinin karakter sayısına göre validasyon yapabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HTML'de select için placeholder eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.