5.00 / 1 oy

Google'da Arama Ayarlarınızı Değiştirmek

Google, sosyal medya konusunda facebook ve twitter'a hakimiyet sağlayamadıysa da dijital dünyanın kalan tamamı konusunda neredeyse hakimiyet sahibi ve yaptığımız aramalardan (google) verdiğimiz/gördüğümüz reklamlara (adwords) ve izlediğimiz videolardan (youtube) cep telefonlarımıza (android) kadar hayatımızın oldukça içinde ve günün neredeyse her saati çeşitli google araçlarını (örneğin bir yere gitmek için google maps açmak gibi) kullanarak hayatımızı kolaylaştırıyoruz.

Google ekranını biraz dikkatli inceleyince aslında google'ın arama motoru alanında özelleştirme imkanları sunmakta olduğunu yeni farkettim. Hepimiz aşağıdaki google ekranında arama çubuğunu ve ara düğmesini kullanıyoruz, peki hiç aşağıdaki linklere dikkat ettiniz mi?

google ekranıEvet, sağ aşağıda kocaman Ayarlar yazıyor :) Diğer linklere de isterseniz bakabilirsiniz ama bugün benim paylaşmak istediğim yer google ayarlar ekranı.

Google'da anasayfada sağ alt kısımdaki ayarlar linkine tıkladığınızda aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi çok sayıda seçenek ve değiştirilebilir alan için bağlantı ortata çıkıyor.

google ayarları

Arama ayarları ve gelişmiş arama sayfalarındaki bazı ayarların gözden kaçmasını istemediğim için bu özellikleri ayrı birer yazı olarak hazırlamak istiyorum, eğer benim gibi meraklı ve araştırmayı seven bir yapınız varsa siz de derinlere inebilir ve google'ın size sunduğu kişiselleştirme seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 

koroglu

29.07.2020 12:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google'da Arama Ayarlarınızı Değiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.