5.00 / 1 oy

Gerilla pazarlaması nedir ve nasıl yapılır?

Sıklıkla yanlış olarak kullanıldığını duyduğum ve sanılanın aksine agresif pazarlama anlamına gelmeyen Gerilla pazarlama konusunda biraz bilgi vermek ve pozitif tartışmaların da fitilini ateşlemek istedim. Gerilla pazarlama, ilk olarak Jay Conrad Levinson isimli yazarın 1984 yılında yazdığı guerrilla marketing isimli kitap ile adını duyurmuştur ve adından da kaynaklı olarak hem çok popüler olmuş, hem de sadece adına bakılarak hep yanlış anlaşılmıştır.

Gerilla pazarlaması, düşük ya da büyük bütçelerle yapılabilen ve yüksek bir hayal gücüne ihtiyaç duyan reklamlardır. Bugün global firmalar tarafından sıklıkla gerilla pazarlama örnekleri görmekteyiz. Araç giydirmeden reklam panolarında kullanılan yaratıcı çoğu reklama kadar tüm reklamlar, gerilla pazarlama örnekleri olarak sunulabilir. Yaratıcılığa ek olarak içerdiği mizah ile yüksek bir dikkat çekme ve paylaşma isteği uyandırırlar. Markaların birbirlerine yasal sataşma reklamları da yine aynı kültürün ürünleridir. Ancak gerilla pazarlamasında kullanılan reklam esprilerinin inceliğine dikkat edilmelidir çünkü fazla ince espriler (gündemdeki olayların biilinmesi gereksinimi gibi) herkesçe anlaşılmayabilir ya da reklamın kime ait olduğunun gözden kaçmasına sebep olabilir. Viral reklamlar ile iç içe geçmiş gerilla pazarlama reklamları, fiziksel ortamlarda iyi bir reklam yazımı ile mümkün olabilir ancak hitap ettiği kitlenin artmasına bağlı olarak bütçe gereksinimi de artacaktır.

Öz Hakiki Bumblebee

11.10.2019 11:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gerilla pazarlaması nedir ve nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.