5.00 / 1 oy

Geforce Now nedir ve nasıl kullanılır?

Bildiğiniz gibi bilgisayarlar için "oyun bilgisayarı" diye tabir edilen ve üst düzey konfigürasyonlara sahip olan bilgisayarlar vardır ve her yeni çıkan oyunun sistem gereksinimlerinin gittikçe daha da fazla olması nedeniyle bu oyun bilgisayarları sürekli olarak daha fazla sistem gereksinimlerine sahip olmaktadır. Bugün on binlerce lira verilen bir oyun bilgisayarının 2 yıl sonra çıkacak yeni bir oyunu en yüksek çözünürlükte oynatabileceğinin hiçbir garantisi yoktur ve özellikle de ekran kartı üreticileri bu durumun uzun yıllardır farkında oldukları için her yıl yeni ihtiyaç ürünleri üretmeye ve sektör standartlarını değiştirmeye devam ederler.

NVidia Geforce Now ise kabaca canavar bir oyun bilgisayarına sahip olmadan (cloud server üzerinden uzaktan bir servise bağlanarak) canavar gibi oyunları oynayabilmeyi mümkün kılmayı amaçlayan bir sistem. Stadia gibi benzer projelerin de yakın zamanda duyurusu yapılmıştı ve özellikle youtuber'lar tarafından her iki platform da sıklıkla oyun fuarlarında deneniyor ve deneyimlerine göre övülüyor ya da eleştiriliyorlar. 

Çalışma mantığı olarak bu platformlar aylık düzenli bir ödeme karşılığında kullanıcının sahip olduğu oyunları oynamayı mümkün kılıyorlar. Peki uzaktan bir sunucuya bağlanarak oyun oynarken neye ihtiyacımız var? Bu sorunun cevabı, evdeki internet bağlantısının çok iyi olması gerektiği.

Geforce Now, 90 günlük ücretsiz deneme üyeliklerini sistemde aktif etmiş. 90 günün sonunda da eğer memnun kalırsanız aylık üyelik ücreti 5.49 € (yaklaşık aylık 40 TL). Steam üzerinde satın alınan oyunları da Geforce Now ile oynamak mümkün.

Kullanıcı yorumlarına bakarak 100 mbit gibi bir internet hızına sahip olan oyuncular için mutlaka denenmesi gereken bir sistem ama 25 mbit altı adsl kullananlar için ise yüksek çözünürlüklerde oyun oynamak maalesef mümkün değil. Karantina döneminde evindeki eski bilgisayarı ile yeni oyunları oynamayı hayal edenler için ise denemeye değer bir fırsat.

kaantuna

13.04.2020 13:07

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Nisan 2022 08:44
    0

    euro bazlı aylık ödeme yapma fikri beni korkutuyor, TL cinsinden bir ödeme olursa haber verin deneyelim

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Geforce Now nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.