5.00 / 1 oy

Gastroenteroloji nedir?

Gastroenteroloji, böbrekler dışında karın içinde bulunan bütün organlar ile ilgili olan hastalıkları, konulan tanıları ve bu hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Diğer bir ifade ile sindirim başlangıcı olan yemek borusu ile başlayan süreçte Gastroenteroloji, karaciğer, safra kesesi, safra yolu, mide, kalın barsak, ince barsak, pankreas ve makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Yani ülser, kolit, kanser ve polip gibi hastalıkların teşhis edilmesi ve tedavisi tamamen Gastroenteroloji biriminde yapılır. Bu hastalıkların teşhisi ise birçoğumuzun korkulu rüyası endoskopi, kolonoskopi, flexible rektosigmoidoskopi, gastroskopi gibi 100 cm’den uzun boruların, aletlerin boğaz ya da makattan geçerek bakılması ile bulunur. 

Çoğu kişi aslında Gastroenterolojinin ilgi alanını dahiliye yani iç hastalıkları birimi ile karıştırır. Oysa ki Gastroenteroloji sindirim sisteminin iç işleyişi ile ilgilenmektedir. Fakat önce dahiliye doktorunun izin vermesi yani onay vermesi gerekir Gastroenteroloji biriminde tedavi görmeniz için. Türkiye’de hala yeterli sayıda uzman gastroenterolog bulunmadığı için dahiliye alanında uzmanlaşmak isteyen doktorların yandal olarak tercih etmeleri durumunda şanslarının daha fazla olacağı düşünülmektedir. 

 

harpoon

11.12.2020 03:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gastroenteroloji nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.