5.00 / 1 oy

Fusion 360 programında cisimlerin köşelerini yuvarlamak

Autodesk Fusiion 360 programında üç boyutlu cisimlerin içe dönük ya da dışa dönük sert köşelerini yuvarlamak için hazır bir araç mevcut, bir örnekle bu aracı inceleyelim. Çizdiğimiz üç boyutlu cisimde aşağıdaki gibi iki adet köşeli alan olsun (birisi içe doğru diğeri dışa doğru).

fusion 360 3 boyutlu cisim köşe

Önce içe dönük olan köşeyi yuvarlayalım. Klavyeden F kısayoluna basarak ya da Modify menüsünden Fillet seçeneğini seçerek Fillet aracını aktif hale getiriyoruz ve yuvarlamak istediğimiz iç köşeyi seçiyoruz, açılan menü bize ne kadar yuvarlama yapmak istediğimizi soracak.

İstediğimiz ölçülerde köşeyi yuvarladıktan sonra şimdi de aynı işleni diğer dış köşe iiçin uyguluyoruz. Fillet aracı tüm köşelerin ne kadar sivri ya da yumuşak olacağınıayarlamak için kullanılabilir.

fusion 360 köşe yuvarlama

Birden fazla simetrik alanı olan cisimlerde bu yuvarlama işlemini parametrik olarak yapmanızı tavsiye ederim, yoksa birbirinin simetriği olmayan dengesiz çizimler ve cisimler üretebilirsiniz.

cuneytsaglam

21.05.2020 14:23

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fusion 360 programında cisimlerin köşelerini yuvarlamak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.