5.00 / 1 oy

Fırında kabak tatlısı fanlı mı pişer fansız mı pişer?

Kabak tatlısını ocakta tencerede pişirmek de mümkün ama en lezzetlisi bence fırında pişirmek oluyor. Ama tüm tatlılarda ve tuzlularla olduğu gibi yine fırını doğru sıcaklıkta ve doğru ayarlarda kullanmak ve kabağı da doğru sürede pişirmek kabak tatlısının lezzeti için çok önemli unsurlar.

Not: kabak tatlısı derken elbette balkabağı tatlısından bahsediyoruz :)

Fırında kabak yapmanın sırrı (kabak seçimi ve fırın öncesi hazırlama işlemlerinden bahsetmiyorum, müsait bir zamanda güzel bir balkabağı tarifi de yazarım umarım) fırını önceden ısıtmak ve fırın sıcaklığı olarak da 200 derece sıcaklıkta balkabaklarını pişirmektir. Kabakları fırında pişirirken de üstlerinin karamelize olması için fırın içindeki havanın dolaşması faydalı olur, bu yüzden fırında kabak yaparken fırınınızı altlı üstlü ve fanlı olarak kullanmanızı öneriyorum.

Kabakları fırında pişirme süresi, kabaklarınızı ne büyüklükte dilimlediğinize göre değişiyor, benim kendi dilimlerime göre bu süre ortalama 50-60 dakika arasında oluyor ve bu ayarlarla da dışarıda yediklerimden bile daha lezzetli balkabağı tatlılarını evde hazırlayabiliyorum.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer başlıklar için;

bkz: Fırında San Sebastian Cheesecake fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında cheesecake fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında tavuk fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında ekmek fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında baklava fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

aloavera

13.05.2021 10:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında kabak tatlısı fanlı mı pişer fansız mı pişer?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.