5.00 / 1 oy

Fesleğen Bitkisi Sivrisinekleri Kovar mı?

Fesleğen bitkisinin olduğu yerde sivrisineklerin gelmeyeceğine dair bir efsane var, yazlıkta bu efsanenin doğru olup olmayacağını test edebilecek kadar çok sivrisineğin olduğu bir ortam vardı ve aslında test yapmaktan çok umarım doğrudur diyerek kendi odamın içine ve etrafına sivrisinek girmesin, girerse de içerde duramasın diye yaklaşık 20 tane fesleğen bitkisi aldım.

Bitkilerin yerlerini sürekli olarak değiştirdim, başucuma da koydum olur da bana yaklaşan sinek olursa fesleğen kokusundan duramasın diye. Arkadaşlar, sivrisineklerin fesleğen falan taktığı yok benden size söylemesi, bu söylenti tamamen botanikçilerin ellerinde kalan fesleğenleri satabilmek için uydurdukları bir hurafe bence. En azından bana bu kadar fesleğeni satan botanikçiyi seneye bulup sormak istiyorum hani fesleğen sivrisinekleri kovardı diye.. Şu kadarını söyleyeyim, kovunca fesleğenin üzerine konan sinek bile gördüm. Hiç umurlarında bile değil yani. Oda buram buram fesleğen kokuyordu ama o açıdan güzeldi :)

Eğer sivrisineklerden korunmak için fesleğen bitkisi almayı düşünüyorsanız hiç zahnet etmeyin, zerre kadar etkisini görmesim ben. Ama fesleğen kokusunu seviyorsanız bu koku içinde uyumak ve uyanmak çok ferah ve dinlendirici oluyor.

Behlül.Özçelik

29.09.2020 00:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fesleğen Bitkisi Sivrisinekleri Kovar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.