5.00 / 1 oy

Excel Power Query Nedir?

Power Query, Excel içerisinde kullanılarak veriler üzerinde çalışma esnekliği kazandıran üç araçtan birisidir (diğerleri de Power Pivot ve Power View araçlarıdır). Çok kaynaklı verilerin aktarılması, düzenlenmesi, süzülmesi, ilişkilendirilmesi ve analiz edilmesi süreçlerinde kolaylıklar sağlamaktadır. Excel ile birlikte kullanılabildiği gibi Power BI Desktop ile de kullanılabilir.

Power Query 4 aşamalı bir kullanım imkanı sunmaktadır:

1 - Connect (Bağlantı)

2 - Transform (Dönüştürme)

3 - Combine (Birleştirme)

4 - Share (Paylaşım)

Power Query ile verilerinizi sütunlar halinde hazırladıktan sonra ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilir ve analiz edebilirsiniz. Verilerin yeniden adlandırılması, sütunların kaldırılması, biçimlendirilmesi, sıralanması vb. gibi işlemler Power Query ile kod yazmadan ve tek bir tuş kullanılarak açılan menüden yapılan seçimlerle yapılabilmektedir. Yaptığınız işlemler sağ taraftaki uygulanan adımlar (applied steps) kutucuğunda sırasıyla belirmekte ve istenilen adımlar da buradan kaldırarak geri alınabilmektedir.

excel istanbul

23.02.2021 13:01

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel Power Query Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.