5.00 / 1 oy

Excel'de Hücreleri Birleştirmek

Excel üzerine çok örnek verdiğim gibi hücre bazlı bir programdır ve her hücrenin bir referansı vardır. Ancak tablo hazırlamak gibi bazı durumlarda yazılar sığmaz ya da hizalanmaz ve hücreleri birleştirmek gerekir, bu işleme de Excel'de Merge Cells (Hücreleri Birleştir) adı verilir.

Hücre birleştirme işlemi diğer ofis programlarında (Access, Word ve Powerpoint gibi) bulunmamaktadır çünkü hücre mantığı sadece Excel'de bulunmaktadır.

Hücre birleştirme butonu, diğer tasarımsal butonlarda olduğu gibi yine Home sekmesi altındadır ve Birşeştir ve Ortala (Merge & Center) butonu ile kullanılır. 

excel ingilizce hücre birleştirme

Şimdi yukarıdaki görseli sığdırmak için A1 B1 ve C1 hücrelerini birleştirme örneği yapalım:

- A1'den C1'e kadar olan 3 hücreyi shift tuşuna basılı tutarak seçin ve Birleştir ve Ortala (Merge & Center) butonuna basın.

excel birleştir ve ortala

Ekran görüntüsünde görülebileceği gibi artık bu üç hücre birleşik olarak tek bir hücreye dönüştü ve yazılar da ortalandı. Eğer ortalanmış yazıları sola ya da sağa yaslayarak hizalamak isterseniz ilgili yazılar:

Excel'de Yazıları Sola Hizalamak

Excel'de Yazıları Sağa Hizalamak

 

Öz Hakiki Bumblebee

24.06.2020 10:52

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Hücreleri Birleştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.