5.00 / 1 oy

Excel'de Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirmek

Excel'de pek bilinmeyen ama hayati derecede kolaylık sağlayan bir araçtan ve bu aracın nasıl kullanılabileceğinden bahsetmek istiyorum. Aracın ismi Hızlı Erişim Araç Çubuğu (Quick Access Toolbar) ve adından da anlaşılabileceği gibi hızlı erişim kısayolları eklemeye ve kullanmaya yarıyor. Hızlı Erişim Araç Çubuğu, sadece Microsoft Excel'e ait olan bir özellik ve diğer ofis programlarında bulunmuyor.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu, Excel arayüzünün tam tepesinde bulunuyor ve buradaki açılır menü ile kısayollar eklemek ve düzenlemek de mümkün.

excel quick access toolbar

Bu ekran görüntüsünde gördüğünüz kısaolyol araçlarından birisini ya da Excel'in izin verdiği daha bir çok kısayolu üst kısımdaki alana ekleyebilirsiniz. Diğer komutlara göz atmak için More Commands tuşuna basın, aşağıdaki gibi kısayol seçenekleri gelecektir.

excel customize quick access toolbar.

Örnek olarak normalde 3 adımda ulaştığımız çıktı alma (print alma) kısayolunu tek tuş basımına indirgemek için print kısayolunu hızlı erişim araç çubuğuna ekleyelim.

Ekran görüntüsündeki gibi üst kısımda artık bir çıktı alma (print) butonu var ve menü içinde 3 mouse tıklaması ile eriştiğim print komutuna artık tek tuşla erişmek mümkün.

 

Öz Hakiki Bumblebee

17.06.2020 12:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.