5.00 / 1 oy

Windows Sandbox Nedir?

Sanallaştırma (bkz: Sanal Makine (Virtual Device) Nedir?) işlemleri sayesinde izole ortamlarda çalışabilmek ve işletim sistemleri içerisinde farklı işletim sistemleri kurabilmek bugün birçok bilgisayar kullanıcısının vazgeçemeyeceği olanaklar. Windows da üçüncü parti yazılımlar ile sanallaştırma yapmaya gerek bırakmamak için Windows işletim sistemi içerisinde gömülü bir sanallaştırma aracı paylaşacağını bir süre önce duyurmuştu. Artık Windows Sandbox ile Windows 10 içerisinde sanal Windows 10'lar kullanabilirsiniz ve bu sanallaştırmanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Windows 10 kullanıcılarına güncelleme aracılığıyla yüklenen Windows Sandbox sayesinde izole çalışma alanları oluşturulabilir. Örneğin bir ihtiyaç için normalde pek girmek istemeyeceğiniz türden sitelerde dosya aramak ve indirdiğiniz dosyaların da bilgisayarınıza zarar vermemesini istiyorsanız Windows Sandbox'ta yeni bir sanal ekran oluşturuyorsunuz ve bu sanal cihaz/işletim sistemi içerisinde tüm işlemlerinizi tamamladıktan sonra kapatıp sildiğinizde ana işletim sisteminizden tamamen izole bir işlem yapmış oluyorsunuz. Sanal işletim sistemi içerisinde indirdiğiniz dosyalar ya da kurulumlardan kaynaklı riskler asıl işletim sisteminizden habersiz ve bağımsız olarak gerçekleşiyor ve bilgisayarınıza bir zarar verme riski ortadan kalkıyor. Aynı zamanda bilgisayarının geçmişinde tutmak istemediğiniz işlemleri de yine Windows Sandbox içinde yaparak sanal işletim sistemlerinizi sonradan kaldırarak kendi bilgisayarınızda ya da ortak kullanılan bir bilgisayarda kaydedilmeyen işlemler yapabilirsiniz.

Sandbox ile sanal bir işletim sistemi kurduktan sonra merakınızı gidermek için bol virüslü programlar kurabilir ve trojan kaynayan internet sitelerinde keyfe keder fink atabilirsiniz. Denemekten korktuğunuz uygulamaları sandbox içerisinde deneyebilir ve güvenli olup olmadıklarını bu sayede test edebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Windows 10 Nasıl Sıfırlanır? (Formatsız)

bkz: Windows Vista Parola Sıfırlama Diski Download Linki

bkz: Spotify Kurulum Klasörü Nerede? (Windows 10)

bkz: Windows 10 Ekran Tazeleme Hızı Nasıl Değiştirilir?

bkz: CMD ile Silinemeyen Dosyaları ve Klasörleri Silmek (Windows)

bkz: Windows'ta tüm boş klasörleri silmek

muratokcu

21.09.2021 14:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Ekim 2021 00:02
    1

    farklı işletim sistemleri ile oturum instance'ları açabilme yeteneğinden ötürü sanal makine oluşturma programları kullanım yaygınlıklarını koruyacaklardır diye düşünüyorum. Ama en azından kullanımından korkulan dosyaların test edilebilmesi için pratik bir özelliğe benziyor, keşke daha önce yapsalarmış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows Sandbox Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.