5.00 / 1 oy

En güçlü dövüş sanatı hangisidir ve başlangıç için öneriniz nedir?

Kavgacı ya da agresif birisi değilim ama artık trafikte arabanın içinde otururken bile kendimi güvende hissetmediğim için bir savunma sanatı konusunda kendimi geliştirmem gerektiğini fark ettim. İnternetten de bu konuda insanların görüşleri nedir ve başlangıç için en mantıklı savunma sanatıdır ne olabilir diye araştırmalar yaptım ve sonuç olarak herkes için en doğru savunma sanatının kendini yakın hissettiği savunma sanatı olduğunu anladım. İnsanlar hangi dövüş sanatına bir şekilde başladılarsa ya da kendilerini daha yakın hissediyorlarsa onun en doğru savunma sanatı olduğunu savunuyorlar. Bu konuda bence yeterince ileri düzeye ulaşabildikten ve felsefesini kavrayabildikten sonra tüm savunma sanatları işinizi görür nitelikte. Ama işi görmekten kastım sizi kaçamayacağınız bir kavgadan sağ salim çıkartmaktır. Bunun bedeli belki karşıdaki kişiyi gereğinden fazla hırpalamak olabilir ama ayağa kalktıktan sonra cebinden ne çıkartıp nerenize takacağı belli olmadığı için maalesef kavga etttiğiniz kişinin yerden kalkamayacak kadar korkmuş olmasına emin olmanız gerekiyor. Bunun ötesinde boks ile ilgilenen biri Wing Chun yapan birisini döver demek pratikte bir şey ifade etmiyor bence.

Kendi araştırmalarım neticesinde koronavirüs süreci sona erdikten sonra aşağıdaki savunma sanatlarından birisine başlamak istiyorum, kendimce makul ve mantıklu bulduğum sıralamayı da şu şekilde paylaşmak istiyorum.

1. Wing Chun

2. Kickbox

3. Krav Maga

4. BJJ (Jiu Jitsu)

5. Box

Elbette vücut yapınız, boyunuz ve kilonuz da seçeceğiniz dövüş sanatı konusunda çok önemli, ama bence en önemli unsur güvenebileceğiniz ve saygı duyabileceğiniz bir hoca bulabilmeniz. Ticarethane olduğunu fark ettiğim bir yerde sevdiğim savunma sanatını öğrenmek yerine hocasına çok saygı duyduğum için daha az merak ettiğim bir dövüş sanatına gitmeyi kendi adıma tercih ederim.

kerem27

17.01.2021 20:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Haziran 2022 08:03
    0

    her dövüş sanatının ustası başka bir dövüş sanatının acemisini temiz döver. seçeceğiniz alanda kendinizi iyi geliştirmek bence en önemlisi

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
En güçlü dövüş sanatı hangisidir ve başlangıç için öneriniz nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.